Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4911: Ponor po spirále do husté kupy

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA); Acknowledgment: K. Cook (LLNL) et al.

Proč jsou kolem této spirální galaxie slabé prstence? Možná proto, že galaxii NGC 4911 táhnou její sousedé, když padá do enormní Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Až NGC 4911 skončí jako většina galaxií v centrální kupě, tak se z ní stane nažloutlá eliptická galaxie, která ztratila nejenom vnější vrstvy, ale i prach, plyn a své okolní satelitní galaxie. Tyto procesy ovšem nyní teprve začínají. Na hloubkovém snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je jasné jádro NGC 4911, zborcená spirální ramena protkaná tmavými prachovými pásy, kupy nedávno vzniklých hvězd, neobvyklé slabé vnější prstence, trpasličí doprovodné galaxie a dokonce i slabé kulové hvězdokupy. V dálce je vidět mnoho nesouvisejících galaxií z raného vesmíru, některé jsou dokonce vidět přes samotnou NGC 4911. Kupa ve Vlasech Bereniky obsahuje přes 1000 galaxií, což z ní činí jeden z nejhmotnějších známých objektů. NGC 4911 je vidět vlevo dole od středu kupy.

Štítky: Spirální galaxie, Kupa ve Vlasech Bereniky, Faint rings, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »