Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kde váš stín má vždy společníka

Uznání ilustrace plakátu: NASA, JPL, Exoplanet Travel Bureau

Chcete si dopřát pohodovou mezihvězdnou dovolenou? Pak tedy zvažte návštěvu světa Kepler-16b v dvojhvězdné soustavě. Kepler-16b je první objevenou cirkumbinární planetou, která jednou za 229 dní obíhá kolem těsného páru chladných hvězd o nízké hmotnosti vzdálených od nás asi 200 světelných let. Mateřské hvězdy na svých drahách zakrývají jedna druhou, což se dá pozorovat jako zeslabení hvězdného světla. Ovšem Kepler-16b samotná byla objevena jako další, velice malé zeslabení, které vzniká při jejích tranzitech. Nad obzorem zapadají dvě slunce, podobně jako u scifi planety Tatoine ze slavných Hvězdných válek, ovšem Kepler 16b se nepodobá pozemskému pouštnímu světu, jako Tatooine. Místo toho se předpokládá, že Kepler 16b je chladná a neobyvatelná planeta o hmotnosti Saturnu a s plynným povrchem, takže plánujte podle toho. Nebo si vyberte jinou dovolenou z destinací Vidin budoucnosti.

Štítky: Kepler 16b, Exoplanet, Plakát, Shadow


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »