Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kde váš stín má vždy společníka

Uznání ilustrace plakátu: NASA, JPL, Exoplanet Travel Bureau

Chcete si dopřát pohodovou mezihvězdnou dovolenou? Pak tedy zvažte návštěvu světa Kepler-16b v dvojhvězdné soustavě. Kepler-16b je první objevenou cirkumbinární planetou, která jednou za 229 dní obíhá kolem těsného páru chladných hvězd o nízké hmotnosti vzdálených od nás asi 200 světelných let. Mateřské hvězdy na svých drahách zakrývají jedna druhou, což se dá pozorovat jako zeslabení hvězdného světla. Ovšem Kepler-16b samotná byla objevena jako další, velice malé zeslabení, které vzniká při jejích tranzitech. Nad obzorem zapadají dvě slunce, podobně jako u scifi planety Tatoine ze slavných Hvězdných válek, ovšem Kepler 16b se nepodobá pozemskému pouštnímu světu, jako Tatooine. Místo toho se předpokládá, že Kepler 16b je chladná a neobyvatelná planeta o hmotnosti Saturnu a s plynným povrchem, takže plánujte podle toho. Nebo si vyberte jinou dovolenou z destinací Vidin budoucnosti.

Štítky: Kepler 16b, Exoplanet, Plakát, Shadow


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »