Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kde váš stín má vždy společníka

Uznání ilustrace plakátu: NASA, JPL, Exoplanet Travel Bureau

Chcete si dopřát pohodovou mezihvězdnou dovolenou? Pak tedy zvažte návštěvu světa Kepler-16b v dvojhvězdné soustavě. Kepler-16b je první objevenou cirkumbinární planetou, která jednou za 229 dní obíhá kolem těsného páru chladných hvězd o nízké hmotnosti vzdálených od nás asi 200 světelných let. Mateřské hvězdy na svých drahách zakrývají jedna druhou, což se dá pozorovat jako zeslabení hvězdného světla. Ovšem Kepler-16b samotná byla objevena jako další, velice malé zeslabení, které vzniká při jejích tranzitech. Nad obzorem zapadají dvě slunce, podobně jako u scifi planety Tatoine ze slavných Hvězdných válek, ovšem Kepler 16b se nepodobá pozemskému pouštnímu světu, jako Tatooine. Místo toho se předpokládá, že Kepler 16b je chladná a neobyvatelná planeta o hmotnosti Saturnu a s plynným povrchem, takže plánujte podle toho. Nebo si vyberte jinou dovolenou z destinací Vidin budoucnosti.

Štítky: Kepler 16b, Exoplanet, Plakát, Shadow


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »