Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kde váš stín má vždy společníka

Uznání ilustrace plakátu: NASA, JPL, Exoplanet Travel Bureau

Chcete si dopřát pohodovou mezihvězdnou dovolenou? Pak tedy zvažte návštěvu světa Kepler-16b v dvojhvězdné soustavě. Kepler-16b je první objevenou cirkumbinární planetou, která jednou za 229 dní obíhá kolem těsného páru chladných hvězd o nízké hmotnosti vzdálených od nás asi 200 světelných let. Mateřské hvězdy na svých drahách zakrývají jedna druhou, což se dá pozorovat jako zeslabení hvězdného světla. Ovšem Kepler-16b samotná byla objevena jako další, velice malé zeslabení, které vzniká při jejích tranzitech. Nad obzorem zapadají dvě slunce, podobně jako u scifi planety Tatoine ze slavných Hvězdných válek, ovšem Kepler 16b se nepodobá pozemskému pouštnímu světu, jako Tatooine. Místo toho se předpokládá, že Kepler 16b je chladná a neobyvatelná planeta o hmotnosti Saturnu a s plynným povrchem, takže plánujte podle toho. Nebo si vyberte jinou dovolenou z destinací Vidin budoucnosti.

Štítky: Kepler 16b, Exoplanet, Plakát, Shadow


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Maják

Z poslední noci. Tohle místo je asi kilometr a půl od hlavního města Korsiky. Tuhle noc byl navíc lehký opar a silný airglow, téměř bez struktur. Minutová expozice vycházela šíleně barevně vyblitá a nekontrastní, takže jsem nakonec udělal 5 minut expozici na každý panel, fotil jsem celkem cca hodinu a půl. Ostrůvek se jmenuje iles sanguinaires, původně jsem chtěl fotit přímo na něm, ale tohle bylo jednodušší :)

Další informace »