Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2013  >  Květen  >  Potmavnutí Měsíce

Česká astrofotografie měsíce - Květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Potmavnutí Měsíce

Uznání a copyright: Petr Horálek

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Hvězdárna v Úpici

Datum pořízení: 25. dubna 2013, 20:52 - 23:22 SELČ

Optika: Canon 550D, MTO 500/10

Montáž: stativ

Snímač: CMOS

Zpracování: Celkem 19 snímků pořízeno přes Canon 550D, MTO 500/10, s expozicí 1/40 s a ISO 400. Každý ze snímků jednotně upraven v Adobe Lightroom (křivky, ořez) a výsledná mozaika vznikla ručně v Adobe Photoshop. "Dýně" částečného zatmění sesazena vzestupně do maximální fáze, sestupně od maximální fáze. Překryvy postupky mají průhlednost 40 procent. V závěru mírně doostřeno.

Postup: Mozaika průběhu velmi malého částečného zatmění Měsíce 25. dubna 2013. Bylo pořízeno celkem 19 snímků stejnou expozicí a stejným objektivem. Snímky se pak sesadily tak, aby každý z nich ležel ve správné poloze vůči okraji zemského stínu. Na počátku zatmění byl úplňkový Měsíc nažloutlý vlivem malé výšky nad obzorem. Jak stoupal, nořil se zároveň do polostínu Země a z levého horního okraje mírně tmavnul. O přibližně 75 minut později se poprvé dotkl plného zemského stínu. Jak se pohyboval jeho okrajem, pořídil se každou druhou minutu jeden snímek. Jejich poskládáním pak vznikla středová "dýně", která ukazuje pohyb Měsíce při jeho zatmění a zároveň zakřivění stínu Země. Po asi 75 minutách od konce částečného zatmění pak vznikl poslední snímek Měsíce (vlevo), který ukazuje slábnoucí polostínové zatmění. Při pohledu očima už patrné nebylo. Při maximální fázi je taky znát jemně nahnědlý nádech Měsíce, zejména v horní polovině. Za barvou stojí dlouhovlnná složka slunečního světla v zemské atmofréře putující na Měsíc.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »