Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2013  >  Srpen  >  poslechněte si Perseidy

Česká astrofotografie měsíce - Srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

poslechněte si Perseidy

Uznání a copyright: Martin Kákona

Popis: Kromě videozáznamu posílám ještě „waterfall“ konkrétně třetího meteoru, jako náhled do galerie. Na „waterfallu“ je vidět frekvenční spektrum a intenzitu odrazu v čase. Intenzitě odpovídá barva, frekvence je na horizontální ose a čas plyne odspoda nahoru. Z takovéhoto záznamu je spočítán zvuk.. Záznam vznikl díky úsilí mnoha lidí, kteří naprogramovali potřebný software a navrhli potřebný hardware a to bez nároku na odměnu. Jmenovitě jsou to lidé kolem projektů Astrozor, MLAB, CEMENT, SpectrumLab a dalších.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Soběslav, Svákovská hvězdárna

Datum pořízení: noc z 12. na 13. srpna 2013

Optika: montáž: staticky umístěná anténa lambda/4 a staticky umístěná kamera, oboje s výhledem na JZ, zařízení: Softwarově Definované Rádio SDRX01B, kamera KPF 131HR bez IR filtru, objektiv Tokina 3-8.2 mm F0.98 (IR)

Zpracování: Zaslaný záznam vznikl složením videozáznamu a zvuku spočítaného zpětnou Fourierovou transformací z radiového odrazu. Videozáznam letu meteoru je vždy následován statickým obrázkem, který vznikl registrací všech snímků videozáznamu. Radiový odraz se skládá z části, která přibližně odpovídá zářivé dráze meteoru, kdy je slyšet proměnný Dopplerský posuv vlivem decelerace meteoroidu a dále následuje odraz od stopy meteoru s přibližně konstantní frekvencí. Odraz od stopy je slyšitelný ještě několik desítek sekund po tom, co meteor pohasne. V záznamu můžete občas slyšet „prasknutí“, které je generováno signálem z GPS přijímače. „Prasknutí“ je do audiosignálu přimícháno každých 10 sekund a je synchronní s UT. Tato časová značka nám umožňuje složit obrazový záznam se zvukovým.

Postup: Během noci z 12. na 13. srpna, tedy v době předpovězeného maxima meteorického roje Perseid se nám podařilo zaznamenat upravenou CCTV kamerou čtyři jasné meteory. Zároveň se nám podařilo ve stejný čas zaznamenat meteory pomocí dopředného radaru.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »