Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2014  >  Leden  >  Díra do světélkujícího nebe

Česká astrofotografie měsíce - Leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra do světélkujícího nebe

Uznání a copyright: Petr Horálek

Popis: Že obloha svítí, to víme. Hlavně kvůli městům, rozptylu pouličního světla o nízkou oblačnost a jiným nepříjemným vlivům. Ale svítí taky díky pásu Mléčné dráhy, za tmavé noci daleko od měst spatříme zodiakální světlo a protisvit, na fotografiích pak odhalíme barevnou zář některých výraznějších mlhovin. Občas si ale můžeme o focení tmavého nebe nechat zdát i kvůli jinak slabému přirozenému světlu naší atmosféry, tzv. airglow. Na mém vánočním výletu na Oravskou lesnou, kde jsem původně chtěl fotit kometu Lovejoy, mě překvapilo opravdu silné světélkování oblohy v obou barvách, jaké nabízí. Na fotografiích se jevilo jako vysoké cirry, akorát že obloha byla jasná a už na surových snímcích byla rozeznatelná zelenavá a narudlá záře. Okamžitě jsem nasadil širokoúhlý objektiv a violá - vznikl portrét světélkující zimní oblohy se vším všudy.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Oravská Lesná, Slovensko

Datum pořízení: 27. prosince 2013, okolo 23:00 SEČ

Optika: Canon 6D; Sigma 15 mm, f2.8

Montáž: stativ

Snímač: 20.2 MP CMOS

Postup: Ze stativu ustaveném podle vodováhy nasnímáno 12 okružních snímků + 13. nadhlavníkový. Všechny snímky při ISO 10000, f2.8, 30s expozice. Poskládáno v PTGui. Orientace, křivky, výřez, teplota barvy a živost v Adobe Photoshop a Lightroom.

Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »