Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2014  >  Červen  >  Vyhlídka pod vesmírem

Česká astrofotografie měsíce - Červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyhlídka pod vesmírem

Uznání a copyright: Petr Horálek (http://www.astronom.cz/horalek)

Popis:

Překrásný výhled z vrcholu Te Mata Peak u Hastings (Nový Zéland) nenabízí jen denní doba. Jakmile zapadne Slunce, je i přes silný svit nedalekého města odkryta krása tmavého nebe zejména nad jihovýchodním obzorem. Po počátečním kochání se jsem si chtěl za extrémně silného větru schován v tišším závětří uchovat i fotografickou vzpomínku. A nejen já - doprovázen jsem byl dvěma slečnami, mou sestrou a brazilskou kráskou Elise. Ukázalo se, že nebe krom skvostného úseku Mléčné dráhy, cárů temných mlhovin a Magellanových oblak ukrývá ještě více - červené duchy pokrývající celou oblohu vyjma částí přesvícených městem Hastings. Jde o vzácnější typ airglow způsobený zejména světelkéváním molekul O2 a OH. Obě molekuly září na podobné vlnové délce a pro oči je jev žel zcela nepozorovatelný. Na fotografii je ale naprosto neodolatelný.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Te Mata Peak, Hastings, Nový Zéland

Datum pořízení: 17. června 2014, 7:34 UT

Optika: Canon 6D; Sigma 15 mm, f2.8

Montáž: stativ

Snímač: 20.2 MP CMOS

Zpracování:

Ze stativu přes Canon 6D nasnímáno 10 okružních snímků a jeden nadhlavníkový přes širokoúhlý objektiv Sigma 15 mm, f2.8. Každý snímek má 30s expozici, ISO 8000. Snímky následně upraveny v Adobe Lightroom (křivky, teplota barvy), poskládány v PTGui a závěrečné úpravy v Adobe Photoshop.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »