Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2015  >  Leden  >  Rudí skřítci z observatoře La Silla

Česká astrofotografie měsíce - Leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rudí skřítci z observatoře La Silla

Uznání a copyright: Petr Horálek (www.astronom.cz/horalek)

Popis:

Vysoko v chilských Andách na observatoři La Silla jsou pohledy ke hvězdám vskutku nepředstavitelné. Na přírodně tmavém nebi se line záře jemného světélkování zemské atmosféry, airglow; oblohu zdobí robusní Mléčná dráha a k ránu se zjevuje zodiakální světlo, prach meziplanetární hmoty nasvícený Sluncem. Tu a tam proletí meteor. Už ale v předvečer před touto nocí se za kopci rozkládala mohutná bouřkovitá oblačnost, které hory nedovolily prostoupit k dalekohledům. Namísto toho se k ránu přichystala naprosto neočekávaná podívaná - mohutná elektricky nabitá mračna se blýskala jak o závod. Šok ovšem přišel až ve chvíli, kdy se na první fotografii namísto nasvětleného mraku zjevily načervenalé kapičky. Vzácné rudé skřítky, nadoblačné blesky, by v Chile nikdo nečekal. A díky té fantastické obloze byly bez obtíží vidět i očima!

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: La Silla Observatory, Chile

Datum pořízení: 20. ledna 2015, 7:15 - 8:05 UT

Optika: Canon 6D IR Mod; Samyang 24 mm, f2.8

Montáž: stativ

Snímač: 20.2 MP CMOS

Zpracování:

Během aktivity vzdálené bouře pořízeno ze stativu 28 expozic do panoramatu (jeden obsahoval rudého skříkta) + dalších 5 expozic jednotlivých záblesků rudých skřítků. Každá expozice: f2,8, ISO 10000, 10 sekund. Mozaika složena v PTGui, výsledná kompozoce v Adobe Photoshop. Závěrečné úpravy - doostření, saturace červených odstínů (pro zvýraznění skříků), křivky + gamma.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »