Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2007  >  Prosinec  >  Geminida 15. 12. 2007

Česká astrofotografie měsíce - Prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminida 15. 12. 2007

Uznání a copyright: Martin Gembec

Popis: Tu noc, kdy mělo nastat maximum meteorického roje Geminid bylo u nás v Jablonci n. N. zataženo a vyjasnilo se až k ránu. Viděl jsem tedy nižší aktivitu, než v některých letech předchozích. Fotografie vznikla až v následujícím večeru, den po maximu. Geminidy prakticky nepadaly, za půl hodiny jsem zahlédl už jen dvě. Po pravdě jsem ani nedoufal, že bych nějaký meteor mohl zachytit, protože kromě nízké aktivity se na snímání projevoval mráz a docházely baterie. Když se to najednou stalo, nemohl jsem tomu ani uvěřit. Jasná Geminida zamířila do Oriona prakticky poblíž středu snímaného pole. Ke všemu byla docela jasná a jasnost při letu dvakrát měnila. V jednu chvíli zasvítila jako nedaleký Mars a zanechala nakrátko i stopu. Vše trvalo snad jednu sekundu, ale byl to úchvatný zážitek. Když jsem pak zjistil, že na snímku je dobře zachycena a navíc se jednalo o snímek předposlední, protože vzápětí došly baterie, byl jsem opravdu nadšený. Rád bych se podělil nejen o tu radost. Na snímku jsem se totiž pokusil zakomponovat také má oblíbená zimní souhvězdí – Oriona s Býkem. V záběru jsou také Plejády vpravo nahoře a Mars vlevo nahoře. Světelné znečištění zde posloužilo také pozitivně, když nedaleké lampy osvětlily stromy v popředí.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Jablonec nad Nisou - Kokonín

Datum pořízení: 15. 12. 2007, 22:28 SEČ

Optika: Canon 300D + EF-S 18-55 mm (clona 3,5, ohnisko 18 mm), expozice Montáž GSO + autopointer (konstrukce M. Myslivce na hledáčku od J. Špuláka)

Zpracování: Odečten temný snímek v Deep Sky Stackeru, srovnání přechodu barev pozadí, oříznuto, zmenšeno ve Photoshopu.

Postup: ISO 1600, 60 s

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »