Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2021  >  Březen  >  Transit ISS přes Měsíc

Česká astrofotografie měsíce - Březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Transit ISS přes Měsíc

Uznání a copyright: Daniel Neumann (http://meteoplzen.cz)

Popis: Vzhledem k možnosti zjištění přechodu ISS přes Měsíc jsem delší dobu plánoval výjezd kousek za Plzeň, kdy se chystal transit ISS se středem nedaleko obce Klenovice v okrese Plzeň-sever. Tím, jak se blížilo datum přechodu, tím rostla nejistota počasí. Zhruba hodinu před přechodem se začala oblačnost trhat a naděje na pozorování tohoto extra krátkého jevu se zvyšovala. Ovšem pozornost měla i oblačnost vyšších pater držící se severozápadně od plánovaného místa pozorování, která se dle družicových snímků nepatrně přibližovala. Zhruba 40 minut před transitem jsem pobral nutnou výbavu a vyrazil jsem na plánovanou pozici. Stav oblačnosti tou dobou vypadal dobře, i když jsem lehkou obavu měl. Po příjezdu na místo jsem byl spokojen, že se oblačnost drží dál od místa pozorování a stihnu vyfotit uvedený jev bez jejího vlivu. Začal jsem si tedy zkoušet fotografování nanečisto a pomalu vyčkával. Oblačnost se pomalu ale jistě přibližovala, nejistota stoupala. Přibližoval se i čas přeletu. Kolem 19:20 jsem začal velmi bystřit, oblačnost na tom byla celkem dobře - ještě nezasahovala do Měsíce. Nastal čas 19:22 a já si říkal, sakra, kde ta ISS je. V 19:23 jsem byl zklamaný, že jsem přelet vůbec neviděl. Pak mi došlo, že přelet nebyl plánovaný v 19:22 (spletl jsem si to kvůli dni, bylo 22.3), transit měl nastat až v 19:34. Mezi těmito časy, zejména v posledních pěti minutách začala oblačnost hodně zlobit, ještě pár minut před přeletem byl Měsíc ovlivněn jen malinko, v poslední minutě jsem musel narychlo měnit ISO, protože při náhledu na výslednou fotografii bylo vše moc tmavé. ISS naštěstí byla viditelná, takže jsem věděl, kdy přelet nastane. Vyčkával jsem do poslední chvíle než se přiblížila těsně k Měsíci a přes dálkovou spoušť, kterou jsem málem promáčkl, začal fotoaparát velmi rychle cvakat. Po přeletu ISS před Měsícem jsem postupně vše sbalil a vyrazil zpět domů.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Klenovice, Plzeň-sever

Datum pořízení: 22.03.2021

Optika: Teleobjektiv Sigma 120-400mm + telekonvertor 1,4x

Snímač: Digitální zrcadlovka Canon 60D

Zpracování: Po nahrání fotek do počítače jsem zjistil, že kvůli nutnému zvýšení ISO kvůli oblačnosti, mají fotky poměrně dost šumu. Snažil jsem se je nějakým způsobem upravit, nicméně se to nedařilo. Použil jsem software Zoner Photo Studio. Vyzkoušel jsem i spojení fotek v programu Registax, kdy z jednotlivých fotografií vznikla hezčí fotka Měsíce bez šumu, avšak ISS tam byla pouze ve formě nevýrazných puntíků. Provedl jsem tedy u všech surových fotek výmaz (maximální ztmavení) všeho krom ISS, které jsem následně přes program Startrails vložil do složené fotografie s Měsícem. Vzhledem k tomu, že se jednalo o můj první ISS transit a první skládání fotek tohoto typu a ještě s velkým šumem, tak jsem to bral celkem jako úspěch.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orlia hmlovina M16

Orlia hmlovina, známa aj ako Messier 16 alebo NGC 6611, je mladá otvorená hviezdokopa v súhvezdí Had. Táto oblasť vzniku hviezd je vzdialená asi 7000 svetelných rokov od Zeme a je spojená s difúznou hmlovinou alebo oblasťou H II známou pod názvom IC 47031. Hviezdokopa M16 obsahuje približne 55 hviezd medzi 8. až 12. magnitúdou a na jej pozorovanie sa odporúča ďalekohľad s objektívom vyše 6 cm. Hmlovina sa rozprestiera na ploche s priemerom 60 svetelných rokov a je známa svojimi charakteristickými stĺpmi medzihviezdnej hmoty, ktoré sa nazývajú Stĺpy stvorenia. Najvyšší stĺp dosahuje dĺžku jeden svetelný rok, čo je 9 460 000 000 000 km – štvrtina vzdialenosti nášho Slnka od najbližšej hviezdy. Vo vnútri stĺpov sa najhustejšie oblasti vodíka a hélia spolu s prachovými časticami uhlíka a kremíka zhlukujú a zohrievajú, až vytvoria nové hviezdy. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších pozorovaní zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, Stĺpy stvorenia už pravdepodobne celých 6000 rokov neexistujú. Deštrukciu pilierov spôsobila supernova, ktorá vybuchla v ich blízkosti Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Starnet++, Adobe photoshop 66x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 7.4. až 14.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »