Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2022  >  Duben  >  Erupce M4 v přímém přenosu 28. 3. 2022

Česká astrofotografie měsíce - Duben 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce M4 v přímém přenosu 28. 3. 2022

Uznání a copyright: Martin Gembec (http://)

Popis: Dalekohledy na pozorování Slunce zůstaly na terase iQLANDIE po dopoledním programu, kdy jsme jej pozorovali se školní skupinou. Rozhodl jsem se občas zkusit, zda bude vhodné udělat nějaké snímky. V záznamu erupční aktivity GOES 16 bylo zrovna vidět už třetí zvýšení aktivity asi na úrovni C3, tak jsem cestou na WC zkusil zkontrolovat, jak to vypadá. V aktivní oblasti nebylo podle očekávání nic zvláštního, jen mě zaujala jedna malá jasná skvrnka a slabounké jasnější vlákenko, asi z oné slabší erupce. Po návratu do kanceláře jsem se zmínil kolegyni a ta se konečně zmínila, že se tedy také půjde podívat, když už to tam stojí. Jaký byl můj šok a naše překvapení, když jsme v okuláru spatřili dvě výrazná vlákna bílé barvy vedle sebe. Okamžitě jsem zkontrolovat záznam na GOES 16, kde v tu chvíli bylo vidět, že probíhá erupce nejméně kategorie M3. Bylo asi 13:23 SELČ. Pořídil jsem ve 13:24 snímek mobilem za okulárem a okamžitě se rozhodl změnit plány a nejít se konečně najíst a místo toho přinést počítač a CCD kamerku. Zaznamenával jsem poté situaci každých 5 minut - pro nedostatek místa na disku jen krátké záznamy 200 až 500 snímků ve dvou různých expozičních úrovních. V přiložené kompozici jsou snímky delší expoziční dobou, kde je aktivní oblast mírně přeexponovaná. Vzhledem k chvění obrazu ale není v přeexponovaných místech ve snímcích kratší expozicí o mnoho více vidět. Byl to mimořádný okamžik. O podobném záznamu erupce jsem snil od 1. 10. 2011, kdy se mi podobnou náhodou podařilo pozorovat erupci M1 také od jejího maxima až po následný pokles. Věřím, že to nebylo naposledy a doufá, že u nějaké extrémní to někdy vyjde i na pokus spatřit něco v bílém světle.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Liberec, iQLANDIA

Datum pořízení: 28.03.2022

Optika: Lunt 60TC Ha/B1200

Montáž: SW EQ-3-2

Snímač: QHY5III-224C

Zpracování: Sluneční dalekohled Lunt 60TC Ha/B1200, kamera QHY5III-224C, natáčena videa 200 až 500 snímků, výběr poloviny nejlepších v Autostakkert! 3 byl následně zostřen v Registaxu 6.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Měsíce

Fotografie celku krátce před výstupem z plného stínu. Pro vysoký kontrast složeno ze tří různě exponovaných snímků.

Další informace »