Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2009  >  Únor  >  M42 - Trapez

Česká astrofotografie měsíce - Únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42 - Trapez

Uznání a copyright: Jan Plachý

Popis: Velká Mlhovina v Orionu je jeden z nejkrásnějších a nejjasnějších deep sky objektů. Umožňuje naprostým začátečníkům i s malými dalekohledy nahlédnoud do krás a divů vzdáleného vesmíru a na vlastní oči respektive oko se přesvědčit, že vesmír není jen nudná černá opona s mnoha světlými tečkami. Tato mlhovina je i často vyhledávána začínajícími astrofotografi právě pro svojí jasnost a barevnost. Její fotografování nevyžaduje příliš dlouhé expozice, a tak se můžeme setkat i s amatérskými snímky focenými obyčejným digitálním kompaktem. Já sem využil svého vybavení, veškerých svých zkušeností s astrofotografií a také počasí, abych vyfotil jádro Mlhoviny v Orionu tak, jak nejlépe dovedu. Myslím, že se mi to povedlo.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: balkon sedmého patra panelového domu u prostřed sídliště v Rumburku.

Datum pořízení: 25.1. 2009 od 20:45h UT

Optika: Optika a montáž: Meade LX90 8" SCT f/10 na vidlicové montáži Meade, Snímač: Canon EOS 20D (modifikován-vyjmutý filtr)

Zpracování: Po konverzi na formát DNG a odečtení DarkFrame a FlatField snímků v SubRawu, jsem upravil jednotlivé snímky v Camera raw a kovertoval je do formátu Tiff. Následně jsem je zregistroval v Registaru a zprůměroval. Doladění kontrasku, gamma korekce a zvýšení sytosti barev jsem udělal v Paint Shop Pro, kde sem i následně snímky ořízl a uložil do formátu Jpg.

Postup: Expozice: 36 snímků po 6 vteřinách při ISO 3200

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Srbskou

polární záře dne 11.5.2024

Další informace »