Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2006  >  Duben  >  Úplné zatmění Slunce

Česká astrofotografie měsíce - Duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright: Miloslav Druckmüller, Peter Aniol (http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck)

29. března tohoto roku nám obloha připravila opět jedno velkolepé divadlo. Téměř v poledne nebe potemnělo a zraky mnoha lidí, skryté za tmavá skla brýlí, se obrátily vzhůru. Zde měsíční disk začal zakrývat Slunce a nastalo sluneční zatmění. V našich krajích bylo Slunce zakryto sice jen z půle, ale na mnoha místech na Zemi nastalo zatmění úplné. Zde mohli pozorovatelé v plné kráse vychutnat svit slabě zářící a poněkud tajemné sluneční koróny. Té koróny, která vědce dráždí svými stále neodhalenými vlastnostmi a nás všechny dohromady uchvacuje svou magickou krásou.

Bylo i mnoho těch, kteří naopak sklonili své hlavy k hledáčkům fotoaparátů, aby na digitální čip, film nebo video zachytili tuto jemnou a neopakovatelnou krásu. A bylo i mnoho těch, kteří zaslali své snímky do „České astrofotografie měsíce“. Z nich porota vybrala snímek pořízený Miloslavem Druckmüllerem a Peterem Aniolem v Libyi. Jedná se o kompozici 51 snímků pořízených v rozsahu 1/500 s až 8 s zpracovanou novými numerickými metodami vyvinutými autorem snímku Miloslavem Druckmüllerem z VUT Brno. Kromě velmi kvalitně zobrazených struktur v koróně stojí za zmínku i velké množství zaznamenaných hvězd a také popelavý svit Měsíce, vzniklý osvícením tmavého lunárního disku slunečním světlem odraženým od Země. Takovýto snímek potěší jistě jak slunečního fyzika tak i každého milovníka oblohy. Děkujeme.

Výjimečnost úkazu přivedla porotu k poněkud netradičnímu kroku. Rádi bychom alespoň „mimo pořadí“ ocenili 14-cti letého Honzy Měšťana z Gymnázia Písek za jeho snímek částečné fáze zatmění pořízený digitálním fotoaparátem a projekcí obrazu za okulárem zrcadlového dalekohledu.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Libye (N 30° 56.946', E 24° 14.301)

Datum pořízení: 29.3.2006 10:35:39 - 0:39:38 UT

Optika: 400mm, F9

Montáž: EQ 6

Snímač: Canon EOS 5D

Postup:

zpracování obrazu: Miloslav Druckmüller
Složenina 51 snímků s expozicemi 1/500 s až 8 s.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »