Česká astrofotografie měsíce - Červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC1318

Uznání a copyright: Pavel Gaugg (http://gaugg.astronomy.cz)

Hvězda Sadr (Gamma Cygni), jejíž jméno pochází z Arabského slova şadr (hruď, hrudník), vděčí za svoje pojmenování poloze v souhvězdí Labutě. Leží právě v "kříži"  Labutě, tam, kde má hruď.  Protože se Labuť nachází v oblasti mléčné dráhy, vyskytuje se v ní velké množství emisních mlhovin s velkým zastoupením ionizovaného vodíku, zářícího na vlnové délce čáry H-alfa, která je zodpovědná za červenou barvu mlhovin. Nejvýraznější část mlhovin v okolí Gammy je označována jako IC1318A, B a C. Na velmi tmavé obloze  je možno ji pozorovat vizuálně pomocí velkého triedru nebo dalekohledu s velkým zorným polem. Při pozorování za horších podmínek pomůže mlhovinový filtr, nejlépe UHC.

V celé své kráse se však mlhoviny ukáží až na snímku, pořízeném dostatečně dlouhou expozicí. Třeba takovém, jakým je červnový vítězný snímek ČAM.  Ten nebyl pořízen dalekohledem, ale fotografickým 200mm teleobjektivem. Na obloze nad námi existuje mnoho dalších fotogenických oblastí, které jdou nejlépe zachytit právě přístroji s podobně krátkou ohniskovou vzdáleností. Vyžaduje to jen trochu trpělivosti, tmavé oblohy a znalostí, kde se tyto oblasti nacházejí.  Přejeme autorovi vítězného snímku i všem ostatním fotografům co nejvíce takových vydařených fotografií.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Vamberk

Datum pořízení: 22.05.2006 1h30min

Optika: EF 200mm f/2,8

Montáž: Sky Watcher EQ6 Synta

Snímač: Canon EOS 300D upravený

Zpracování:

formát RAW, odečteny temné snímky, snímky složeny a zprůměrovány. Kombinace vyladěna ve photoshopu – nastaveno tmavé pozadí a zvýšen kontrast a jas, vyladěny křivky a úrovně. Ve snímku zredukován šum.

Postup:

6x5min. bez pointace při 800ISO a světelnosti f/3,5 CLS filtr. 4x5min. bez pointace při 800ISO a světelnosti f/3,5 UHC filtr. Navádění bez pointace, pouze se zapnutou nahrávkou manuálně napointované PEC.

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »