Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2010  >  Říjen  >  film o Býku

Česká astrofotografie měsíce - Říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

film o Býku

Uznání a copyright: Petr Jareš, ročník 1946

Popis: Vážení přátelé astronomie, když jsem v uplynulých dnech posílal (v podstatě náhodně) na adresu info@astro.cz své ubohé fotky komety 103P/Hartley, zjistil jsem, že existuje soutěž ČAM. Pak jsem se na Vašich stránkách dozvěděl, že zde existuje kategorie pro videa. Už přes rok dávám svá videa na Youtube (má adresa: www.youtube.com/nastebni), a mám tam také filmy s astronomickou a podobnou tématikou (5x hvězdy, 1x Měsíc, 2x bouřka, vícekrát oblaka v pohybu). Hledal jsem na Vašich stránkách nějaká videa, ale marně. Rozhodl jsem se tedy, že Vám 2 videa do soutěže pošlu. Nejsou nejnovější, ale jsou letošní. Některé snímky v nich jsou však staré i 2 roky. Obě videa jsou focena Canonem EOS 400D (nemodifikovaný), s objektivem Canon EF 24-105 L. Místo: u domu č.418, ul. Na Stebni, v Turnově. Bydlím na kraji Turnova, cca 600m vzdušnou čarou od náměstí. "Nezabydlený" mám v podstatě jen východní obzor. Obloha je velmi často přesvětlena anebo zamlžena (bydlím v údolí), takže skutečně průzračných nocí zde bývá tak 3 - 5 do roka. Montáž používám vidlicovou, vlastní výroby, pohon motorkem z dětských hraček, dolaďování při pointaci provádím axiálním posunem šneku v předposledním šnekovém soukolí. Videa "v pohybu"= time lapse jsou tvořena z mnoha obrázků (F4, 1600ASA, 25 sec.- pointováno), složených ve Windows Movie Makeru do filmu (trvání obrázku: 0,125sec). Stávající videa jsou trochu trhaná, další budu dodatečně 2x zrychlovat. Dosavadní rozlišení je 640x480 (resp.428). Zkoušel jsem i 1280x720, ale soubory vycházejí veliké (u Vás je omezení do 10MB) a navíc ruší zrnitost fotek. U Youtube je omezení do 100MB, tam není s velikostí 1280x720 problém. Protože mám špatné zkušenosti s posíláním větších souborů (2x chybně na info@astro.cz), a nechce se mi psát tento článek znovu, pošlu Vám nejprve tento email samostatně, a v dalších emailech Vam pošlu 2 videa včetně doprovodných fotografií.

Technické údaje a postup:

Postup: Time lapse je tvořen ze 109 fotek z 3.2.2010 (f35mm, F4, 25sec, 1600ASA) Fotky u timelapsu jsou pointovány ručně (25 sec.).

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

LBN 406 - molekulární mračno v souhvězdí Draka

Málo focené molekulární mračno v souhvězdí Draka.

Další informace »