Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Noc vědců na FPF SU v Opavě

Noc vědců na FPF SU v Opavě

Letošní Noc vědců proběhne v Opavě hned na dvou místech, jednak v Obchodním centru Breda a pak také v hlavní budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě na Bezručově náměstí 13.

Místo konání akce: Opava, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.10.2017 od 17:00 do 22:00

Program:
1. Hlavní budova FPF SU v Opavě, Bezručovo náměstí 13


Ústav fyziky FPF:

17.00 „Mobilita ve vesmíru a ve fyzice“, Dr. Jiří Kovář, přednáška – diskuze, posluchárna B1, 45 minut
Anotace:
Prodiskutujeme poznávání fyzikálních zákonitostí týkajících se makroskopických a mikroskopických pohybů ve vesmírů, způsob práce a sdílení informací od starověkých badatelů až po moderní vědce.


17.45 „Jak porovnat historické a soudobé fotografie Opavy?“, doc. Stanislav Hledík, přednáška, posluchárna B1, 40 minut
Anotace:
Zkusili jste se někdy postavit na místo, odkud byl pořízen snímek třeba před 70 lety, a ten porovnat s Vámi pořízenou fotografií? Pokud ano, asi jste zjistili, že to není až tak snadné. Kromě odlišných optických parametrů kamery jste pravděpodobně nestáli na přesně stejném místě a nemířili aparátem přesně do míst jako tehdejší fotograf. Kromě toho se
fotografovaná scéna mohla dosti významně změnit. V přednášce se dozvíte, jak lze tyto dvojice snímků pomocí exaktních metod slícovat, a sami si lícování obrazu prakticky vyzkoušet.


20.00 – 22.00 Pozorování na fakultní hvězdárně WHOO! (http://whoo.slu.cz ), Dr. Tomáš Gráf, Dr. Hana Kučáková a studenti, pouze za jasného počasí, jinak projekce filmů s astronomickou tématikou v místnosti 404.


Ústav informatiky FPF:
18.25 „Kdo s koho?“, doc. Sosík, přednáška, posluchárna B1, 40 minut
Anotace:
Vývoj umělé inteligence v deskových hrách od dob Marie Terezie po současnost.

19.15 „Informatika léčí!“, Dr. Blahuta, Mgr. Skácel, přednáška, posluchárna B1, 40 minut
Anotace:
Včasná diagnostika Alzheimerovy choroby významně prodlužuje kvalitu života pacienta. Doktorská práce Dr. Blahuty napomáhá doktorům tuto zákeřnou chorobu diagnostikovat. Práce Mgr. Skácela, která se zabývá počítačovou analýzou a klasifikací rizikových aterosklerotických plátů pomáhá předejít mozkové mrtvici. Jednou možná zachrání život i vám.


2. dočasná Galerie FPF SU v Opavě, OC Breda (u České pošty)

Ústav archeologie FPF:
17.00 „Vampyrismus: nálezy hrobů pod OC Breda“, Mgr. Petr Rataj, prezentace, 30 minut

Ústav informatiky FPF:
17.30 „Mobilní roboti na zemi i ve vzduchu“, Mgr. Martinů, Mgr. Martínek, Dr. Langer, praktická ukázka robotů, 30 minut
Anotace: Prezentace robotů Khepera IV a dronů doplněná přednáškou o schopnostech a aplikačních možnostech jak pozemních, tak létajících robotických systémů.

Ústav archeologie FPF:
18.00 „Unikátní nálezy rádel pod OC Breda“, Mgr. Jan Pavelka, prezentace, 30 minut


Vstup na všechny akce v rámci Noci vědců 2017 je zdarma, místní organizátor (FPF SU v Opavě) si vyhrazuje právo akci uzavřít po naplnění kapacity poslucháren a dalších míst konání.
Kontakt: Tomáš Gráf, tomas.graf@fpf.slu.cz , +420 734 268 124

 
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Noc vědců 2017


11. vesmírný týden 2018

11. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3. 2018. Měsíc bude v novu. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno Mars a Saturn. Na noční obloze nyní doporučíme pozorování rovnou 110 objektů. Pokračují přelety družice Humanity Star. V týdnu proběhne premiéra životopisného filmu Grygar. Před 25 lety začala pravidelná pozorování pomocí desetimetrových dalekohledů Keck na Havaji.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Zodiakální světlo, pozorováno 8. 3. 2018 mezi 19:00 až 20:30, jeden snímek, expozice 30 s, Fujifilm X-E1 + Samyang 12/2.2, dark+flat.

Další informace »