Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Noc vědců na FPF SU v Opavě

Noc vědců na FPF SU v Opavě

Letošní Noc vědců proběhne v Opavě hned na dvou místech, jednak v Obchodním centru Breda a pak také v hlavní budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě na Bezručově náměstí 13.

Místo konání akce: Opava, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.10.2017 od 17:00 do 22:00

Program:
1. Hlavní budova FPF SU v Opavě, Bezručovo náměstí 13


Ústav fyziky FPF:

17.00 „Mobilita ve vesmíru a ve fyzice“, Dr. Jiří Kovář, přednáška – diskuze, posluchárna B1, 45 minut
Anotace:
Prodiskutujeme poznávání fyzikálních zákonitostí týkajících se makroskopických a mikroskopických pohybů ve vesmírů, způsob práce a sdílení informací od starověkých badatelů až po moderní vědce.


17.45 „Jak porovnat historické a soudobé fotografie Opavy?“, doc. Stanislav Hledík, přednáška, posluchárna B1, 40 minut
Anotace:
Zkusili jste se někdy postavit na místo, odkud byl pořízen snímek třeba před 70 lety, a ten porovnat s Vámi pořízenou fotografií? Pokud ano, asi jste zjistili, že to není až tak snadné. Kromě odlišných optických parametrů kamery jste pravděpodobně nestáli na přesně stejném místě a nemířili aparátem přesně do míst jako tehdejší fotograf. Kromě toho se
fotografovaná scéna mohla dosti významně změnit. V přednášce se dozvíte, jak lze tyto dvojice snímků pomocí exaktních metod slícovat, a sami si lícování obrazu prakticky vyzkoušet.


20.00 – 22.00 Pozorování na fakultní hvězdárně WHOO! (http://whoo.slu.cz ), Dr. Tomáš Gráf, Dr. Hana Kučáková a studenti, pouze za jasného počasí, jinak projekce filmů s astronomickou tématikou v místnosti 404.


Ústav informatiky FPF:
18.25 „Kdo s koho?“, doc. Sosík, přednáška, posluchárna B1, 40 minut
Anotace:
Vývoj umělé inteligence v deskových hrách od dob Marie Terezie po současnost.

19.15 „Informatika léčí!“, Dr. Blahuta, Mgr. Skácel, přednáška, posluchárna B1, 40 minut
Anotace:
Včasná diagnostika Alzheimerovy choroby významně prodlužuje kvalitu života pacienta. Doktorská práce Dr. Blahuty napomáhá doktorům tuto zákeřnou chorobu diagnostikovat. Práce Mgr. Skácela, která se zabývá počítačovou analýzou a klasifikací rizikových aterosklerotických plátů pomáhá předejít mozkové mrtvici. Jednou možná zachrání život i vám.


2. dočasná Galerie FPF SU v Opavě, OC Breda (u České pošty)

Ústav archeologie FPF:
17.00 „Vampyrismus: nálezy hrobů pod OC Breda“, Mgr. Petr Rataj, prezentace, 30 minut

Ústav informatiky FPF:
17.30 „Mobilní roboti na zemi i ve vzduchu“, Mgr. Martinů, Mgr. Martínek, Dr. Langer, praktická ukázka robotů, 30 minut
Anotace: Prezentace robotů Khepera IV a dronů doplněná přednáškou o schopnostech a aplikačních možnostech jak pozemních, tak létajících robotických systémů.

Ústav archeologie FPF:
18.00 „Unikátní nálezy rádel pod OC Breda“, Mgr. Jan Pavelka, prezentace, 30 minut


Vstup na všechny akce v rámci Noci vědců 2017 je zdarma, místní organizátor (FPF SU v Opavě) si vyhrazuje právo akci uzavřít po naplnění kapacity poslucháren a dalších míst konání.
Kontakt: Tomáš Gráf, tomas.graf@fpf.slu.cz , +420 734 268 124

 
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Noc vědců 2017


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »