Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Noc vědců- Život ve vesmíru

Noc vědců - Život ve vesmíru


Místo konání akce: Raisova 310, Holínské Předměstí, Jičín, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.10.2017 od 18:00

Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín se letos připojuje k akci Noc vědců

Od 16:00 hodin bude probíhat pozorování sluneční aktivity dalekohledem v hladině H-alfa a pozorování slunečních skvrn ve fotosféře přes herschelův hranol. Ukážeme Vám jak se Slunce fotí.

Od 16:45 bude odhalení slunečních hodin.  

Od 17:00 hodin bude otevřená nová výstava od Jakuba Müllera, který fotí i noční krajinu. A je autorem krásné fotografie mléčné dráhy nad jičínskou hvězdárnou. Autor bude přítomen a rád si s Vámi o fotkách a jejich vzniku popovídá. 

v 18:00 proběhne přednáška Život ve vesmíru 

Po přednášce bude následovat pozorování noční oblohy.

přednáší: Jan Veselý 

Život ve vesmíru- přednáška Autor: David Vališka
Život ve vesmíru- přednáška
Autor: David Vališka

Když v 17. století zjistili astronomové, že planety jsou tělesa podobná naší zemi, prakticky automaticky se předpokládalo, že jsou venušané, marťané i měsíčňané. Pokračující poznávání Sluneční soustavy nás donutilo optimismus podstatně zmírnit, ale ještě v polovině 20. století se předpokládalo, že například na Marsu je rostlinstvo. Údaje z prvních kosmických sond přistávajících na povrchu planet či zkoumajících jejich atmosféry zredukovaly optimismus na pokusy o na nalezení aspoň bakterií. Dnes už nehledáme ani bakterie, snažíme se najít místa, kde by život vůbec mohl existovat. Ve Sluneční soustavě už jich moc nezbylo. Podrobně představíme všechna tři.

Zatímco v hledání života v našem nejbližším okolí propadáme pesimismu, optimistické vyhlídky představují exoplanety – planety obíhající jiné hvězdy než naše Slunce. Známe jich už tisíce, mnohé podobné Zemi, některé i v tzv. obyvatelných zónách. Šance najít důkaz o existenci života jinde ve vesmíru se ve 21. století jeví větší než malá.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Centrum přírodních věd Hvězdárna Jičín, Přednáška , Hvězdárna Jičín


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »