Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Veřejné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem

Veřejné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem

Astronomická společnost Chomutov zve veřejnost na společné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem v pátek 23. února večer od 17:55 hod.

Místo konání akce: Chomutov
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 23.02.2018 od 17:55 do 20:00

Pozorovací stanoviště: Louka vedle parkoviště, které je před kinem Oko (Lipská ul. naproti kostelu Sv.Barbory).

Nezapomeňte si vzít: Teplé oblečení a vhodnou obuv.


Aldebaram (souhvězdí Býka) je jedna z nejjasnějších hvězd na noční obloze. Přestože bude zákryt pozorovatelný očima, vyplatí se vzít si na pomoc běžný dalekohled. Na našem pozorovacím stanovišti budeme mít astronomický dalekohled R 70. Celý průběh úkazu bude z ČR velmi dobře pozorovatelný vysoko nad jižním obzorem. Měsíc bude v první čtvrti. Večer v 18:01hod. se Aldebaran skryje za levým spodním okrajem Měsíce a vystoupí v 18:59 hod. SEČ při pravém dolním okraji Měsíce. Po skončení tohoto zajímavého astronomického úkazu se můžeme společně podívat na některá souhvězdí zimní oblohy. Úkaz lze samozřejmě úspěšně pozorovat pouze za příznivého počasí.


V případě zájmu nám napište a my Vám pošleme pozvánku s podrobnými údaji.
Jaroslav Landa DiS. astro21@seznam.cz
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Zákryt Aldebaranu Měsícem


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »