Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Veřejné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem

Veřejné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem

Astronomická společnost Chomutov zve veřejnost na společné pozorování zákrytu hvězdy Aldebaran Měsícem v pátek 23. února večer od 17:55 hod.

Místo konání akce: Chomutov
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 23.02.2018 od 17:55 do 20:00

Pozorovací stanoviště: Louka vedle parkoviště, které je před kinem Oko (Lipská ul. naproti kostelu Sv.Barbory).

Nezapomeňte si vzít: Teplé oblečení a vhodnou obuv.


Aldebaram (souhvězdí Býka) je jedna z nejjasnějších hvězd na noční obloze. Přestože bude zákryt pozorovatelný očima, vyplatí se vzít si na pomoc běžný dalekohled. Na našem pozorovacím stanovišti budeme mít astronomický dalekohled R 70. Celý průběh úkazu bude z ČR velmi dobře pozorovatelný vysoko nad jižním obzorem. Měsíc bude v první čtvrti. Večer v 18:01hod. se Aldebaran skryje za levým spodním okrajem Měsíce a vystoupí v 18:59 hod. SEČ při pravém dolním okraji Měsíce. Po skončení tohoto zajímavého astronomického úkazu se můžeme společně podívat na některá souhvězdí zimní oblohy. Úkaz lze samozřejmě úspěšně pozorovat pouze za příznivého počasí.


V případě zájmu nám napište a my Vám pošleme pozvánku s podrobnými údaji.
Jaroslav Landa DiS. astro21@seznam.cz
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Zákryt Aldebaranu Měsícem


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »