Úvodní strana  >  Novinky  >  Ceres: detail kráterů

Ceres: detail kráterů

Sonda DAWN pořídila dosud nejdetailnější záběry kráterů na povrchu Ceres.

Ceres z DAWN 19. 2. 2015 Autor: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
Ceres z DAWN 19. 2. 2015
Autor: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
Sonda DAWN pořídila dosud nejdetailnější záběry kráterů na povrchu Ceres, což je trpasličí planeta nebo chcete-li největší planetka na dráze mezi Marsem a Jupiterem. Podle NASA byl snímek pořízen 19. února ze vzdálenosti 46 tisíc km. Sondě se podařilo během fotografování zaznamenat celou jednu kompletní otočku tělesa. Na povrchu jsou všechny varianty kráterů, které si jen dovedeme představit.

Zdroj: http://dawn.jpl.nasa.gov/multimedia/two_faces_of_Ceres.asp

O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Dawn, Ceres


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »