Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apríl je intenzivnější na Marsu

Uznání obrázku: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Astrofyzikové oznámili dnes, 1. dubna, překvapující objev - aprílový den je na Marsu intenzivnější! I když je objev v rozporu s příjmanými teoriemi aprílového dne, tak badatelé si povšimli, že existuje několik pravděpodobných příčin bouřlivých marťanských aprílových jevů. Pro začátek, gravitace, síla která se protiví komediím v celém vesmíru, má na povrchu Marsu jen 3/8 síly na planetě Zemi. Také marťanský den, zvaný sol, trvá o skoro 40 minut déle než na pozemský den. A tak dále, zkrátka slíbili, že jakmile přijdou na další příčiny, tak nám řeknou. Veselý apríl vám přejí redaktoři APODu!
Redakční poznámka: Mars rover Spirit Tento snímek pořídil rover Spirit při pohledu k východnímu horizontu a ke Columbia Hills ve vzdálenosti více jak 2 kilometry. Jeho cesta touto skalnatou marťanskou krajinou by mohla trvat 60 až 90 solů

Štítky: Mars, April fools day


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Jupitera 7.6.2026

Tato je pořízena 7.6. den před max.přiblížením

Další informace »