Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubble určil expirační datum pro Měsíc ze zeleného sýra

Uznání: Ranger 9 Spacecraft, NASA

S použitím nové kamery na nedávno opraveném kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope dokázali astronomové potvrdit, že se Měsíc skládá se zeleného sýra. Rozhodujícím vodítkem bylo určení data po kterém se už Měsíc může zkazit. Nicméně se nadále vedou spory o to, zda je určené datum opravdu expiračním datem nebo jenom datem "prodeje". "Protože chceme být opatrní, tak chceme Měsíc do přístího čtvrtka spořádat" prohlásil mluvčí. Veselý bláznivý apríl vám přeje posádka APODu. Snímek nahoře byl ve skutečnosti pořízen v roce 1965 sondou Ranger 9 pár minut před dopadem. Populární mýtus "Měsíc je ze zeleného sýra" lze vystopovat až 500 let do minulosti. Mýtus jsme použili v takovém historickém kontextu, že je každému jasné, že to není pravda a tak ani apríloví blázínci tomu neuvěří.

Štítky: Měsíc, Green Cheese myth


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »