Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří radiové laloky Fornax A

Uznání: Ed Fomalont (NRAO) et al., VLA, NRAO, AUI, NSF

Oba rádiové laloky dohromady zabírají přes jeden milión světelných let, čím jsou ale způsobeny? Ve středu je velká, ale pekuliární eliptická galaxie zvaná NGC 1316. Podrobná prohlídka soustavy NGC 1316 ukazuje, že asi před 100 milióny let začala absorbovat malé okolní galaxie. Plyn z galaktické srážky se řítí do hmotné centrální černé díry a třením se zahřívá až na 10 miliónů stupňů. Z dosud ne dobře pochopených příčin se potom vyvinuly dva opačně mířící, rychle se pohybující výtrysky částic které nakonec narazily do okolního materiálu na obou stranách obří eliptické galaxie. Výsledkem je obrovský rezervoár horkého plynu, který emituje rádiové vlny a je na obrázku nahoře vidět jako oranžové (ve falešných barvách) rádiové laloky. Rádiový obraz je superponován na optický přehlídkový snímek stejné části oblohy. Podivné vzory v rádiových lalocích nejspíše naznačují mírné změny ve směrech výtrysků.

Štítky: Fornax A, Radio lobes


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »