Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

4500 kilometrů nad Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá povrch Saturnova měsíce Dione? Otázku pomohla zodpovědět kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, když tento měsíc kolem čtvrtého největšího měsíce obří planety prolétala. Snímek nahoře zabírá asi 23 kilometrů a byl pořízen 4 500 kilometrů nad ledovým povrchem Dione. V ledu a hornině Dione jsou vidět zlomy, brázdy a krátery. V mnoha případech jsou povrchové útvary způsobeny neznámými procesy a lze je jenom popsat. Hodně kráterů má jasné stěny, ale tmavá dna, z čehož plyne, že čerstvý led je světlejší. Zprava nahoře směrem dolů doleva běží téměř rovnoběžné brázdy. Zlomy někdy kříží krátery, což znamená, že vznikly poměrně nedávno. Zleva dole ke středu snímku nahoře probíhá lem 60 kilometrového kráteru, zatímco střed kráteru je vidět vpravo dole. Snímky jako je tento se budou dále studovat, aby se dalo lépe porozumět Dione i složité soustavě Saturnových prstenců a měsíců.

Štítky: Saturn, Flyby, Dione


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »