Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační čočka s pěti kvasary

Uznání: K. Sharon (Tel Aviv U.) and E. Ofek (Caltech), ESA, NASA

Co se to děje poblíž středu této kupy galaxií? Na první pohled se zdá, že je zde několik podivně protažených galaxií a přinejmenším pět jasných kvasarů. Ve skutečnosti celá kupa galaxií působí jako obrovská gravitační čočka, která bortí a násobí obrazy jasných objektů, které se vyskytují ve velké dálce. Pět jasných bílých bodů u středu kupy jsou ve skutečnosti obrazy jediného vzdáleného kvasaru. Tento snímek Hubblovým kosmickým dalekohledem je tak podrobný, že je vidět dokonce i hostitelská galaxie kolem kvasaru. Bližší prohlídka snímku nahoře ukazuje, že obloukovité galaxie na 2. a 4. hodině jsou ve skutečnosti gravitační čočkou zobrazené obrazy té samé galaxie. Třetí obraz této galaxie je vidět na asi 10. hodině od středu kupy. Obrázek nahoře příznivou shodou okolností posévají četné tečky podivných a vzdálených galaxií jako barevné drahokamy. Kupa galaxií, která působí jako velká gravitační čočka je katalogizována jako SDSS J1004+4112 a nachází se ve vzdálenosti asi 7 miliard světelných let v souhvězdí Malý lev (Leo Minor).

Štítky: Kvazary, Kupa galaxií, Lens


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »