Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Schwassmann Wachmann 3 prolétá kolem Země

Uznání a copyright: Thad V'Soske (Cosmotions.com)

Jen zřídka prolétá kometa tak blízko Země. Minulý týden mohli nadšení astrofilmaři využít přiblížení rozpadající se komety 73P / Schwassmann-Wachmann 3 k vytvoření filmových smyček rychle se pohybující komety. Velké kometární úlomky prošly asi 25 krát dále od Země jako Měsíc. Filmová smyčka fragmentu B komety Schwassmann-Wachmann 3 nahoře nad Koloradem v USA byla pořízena v průběhu jedné noci 16. května jako 83 postupných 49 sekundových expozic. Někteří pozorovatelé hlásí, že byli schopni vnímat lehký pohyb komety vůči hvězdám pozadí pouze ve svých triedrech a nepotřebovali vytvářet žádné digitální filmy. Fragment B komety Schwassmann-Wachmann 3 se před dvěma týdny stal sotva viditelný pro neozbrojené oko, ale nyní slábne, jelikož už kometa prošla kolem Země a blíží se ke Slunci. Mnoho nadšených pozorovatelů bude sledovat, zda dnes v noci nastane zvláště aktivní meteorický roj, jelikož se Země včera pozdě večer nejtěsněji přiblížila ke dráze komety Schwassmann-Wachmann 3.

Štítky: Kometa, Film, 73P, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »