Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ceres: asteroid nebo planeta

Uznání: NASA, ESA, J. Parker (SwRI) et al.

Je Ceres asteroid nebo planeta? Přestože se to zdá triviální, tak nedávný návrh komise pro defici planet Mezinárodní astronomické unie by Ceres překlasifikoval z asteroidu na planetu. Změna v systematice může vést ke zvýšené pozornosti k často přehlíženému světu. Ceres má asi 1000 kilometrů a je největším objektem v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Podle nově navržených kritérií by se Ceres kvalifikoval jako planeta, protože je téměř kulovitý a je dostatečně vzdálený od jiných planet. Obrázek nahoře je doposud nejlepší obraz Ceresu, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled jako součást série expozic končící v lednu 2004. Bez ohledu na budoucí označení NASA plánuje v červnu 2007 vypustit sondu Dawn k průzkumu Ceresu a Vesty.

Štítky: Asteroid, Planeta, Ceres


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »