Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ceres: asteroid nebo planeta

Uznání: NASA, ESA, J. Parker (SwRI) et al.

Je Ceres asteroid nebo planeta? Přestože se to zdá triviální, tak nedávný návrh komise pro defici planet Mezinárodní astronomické unie by Ceres překlasifikoval z asteroidu na planetu. Změna v systematice může vést ke zvýšené pozornosti k často přehlíženému světu. Ceres má asi 1000 kilometrů a je největším objektem v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Podle nově navržených kritérií by se Ceres kvalifikoval jako planeta, protože je téměř kulovitý a je dostatečně vzdálený od jiných planet. Obrázek nahoře je doposud nejlepší obraz Ceresu, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled jako součást série expozic končící v lednu 2004. Bez ohledu na budoucí označení NASA plánuje v červnu 2007 vypustit sondu Dawn k průzkumu Ceresu a Vesty.

Štítky: Asteroid, Planeta, Ceres


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »