Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa asteroidu Vesta

Uznání: B. Zellner (GSU), P. Thomas (Cornell), et al., WFPC2, HST, NASA

Vesta je obrovské, 500 kilometrů velké skalisko, které obíhá až za Marsem. V roce 1997 zveřejněná mapa Vesty nahoře vznikla s pomocí Hubblova kosmického dalekohledu a ukazuje členitý povrch s výrazným kráterem, který má skoro celou délku asteroidu. Tento velký kráter dominuje spodní části konglomerátu snímků v nepravých barvách nahoře: modrá představuje nižší terén a červená vyšší. Existují důkazy, že asi před miliardou let Vesta prošla ohromnou štěpící srážkou. V říjnu 1960 dopadl na Zemi malý úlomek, o němž se předpokládá, že pochází z Vesty a byl nalezen v Austrálii. Někteří lidé považují Vestu za kandidáta pro reklasifikaci na planetu.

Štítky: Asteroid, Planeta, Vesta


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »