Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Almahata Sitta 15

Uznání a copyright: Peter Jenniskens (SETI Institute/NASA Ames)

Dne 7. října 2008 spadl na Zemi malý asteroid 2008 TC3 poté, co byl sledován na obloze nad severní Núbijskou pouští v severním Súdánu. Šlo o pozoruhodnou událost, jelikož byl poprvé detekován asteroid ještě ve vesmíru předtím, než vniknul do atmosféry Země. Všeobecně se předpokládalo, že asteroid samotný se zcela rozpadnul na prach. Ale na základě družicových a pozemských pozorování vniknutí do atmosféry Dr. Mauwia Shaddad z Chartúmské univerzity za pomoci Dr. Petera Jenniskense z institutu SETI a Amesova výzkumného střediska NASA vedli do této oblasti expedici studentů a pracovníků a pročesávali poušť po přežilých fragmentech. Dne 6. prosince 2008, dvě hodiny poté, co začali hledat byl nalezen první meteorit. Tým nakonec nasbíral asi 280 malých meteoritů, nyní zvaných Almahata Sitta s celkovou hmotností asi 5 kilogramů, první materiál získaný ze známého asteroidu. Černý fragment na obrázku je meteorit Almahata Sitta číslo 15, který výrazně kontrastuje se světleji zbarvenými kameny. Má v průměru asi 4 centimetry a je vidět tak, jak dopadl aby spočíval na povrchu pouště.

Redakční poznámka: Almahata Sitta v arabštině znamená "Stanice šest": železniční zastávka v Núbijské poušti, odkud svědci hlásili jasný bolid.

Štítky: Asteroid, Meteorit, Impakt, Almahata sitta


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »