Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Almahata Sitta 15

Uznání a copyright: Peter Jenniskens (SETI Institute/NASA Ames)

Dne 7. října 2008 spadl na Zemi malý asteroid 2008 TC3 poté, co byl sledován na obloze nad severní Núbijskou pouští v severním Súdánu. Šlo o pozoruhodnou událost, jelikož byl poprvé detekován asteroid ještě ve vesmíru předtím, než vniknul do atmosféry Země. Všeobecně se předpokládalo, že asteroid samotný se zcela rozpadnul na prach. Ale na základě družicových a pozemských pozorování vniknutí do atmosféry Dr. Mauwia Shaddad z Chartúmské univerzity za pomoci Dr. Petera Jenniskense z institutu SETI a Amesova výzkumného střediska NASA vedli do této oblasti expedici studentů a pracovníků a pročesávali poušť po přežilých fragmentech. Dne 6. prosince 2008, dvě hodiny poté, co začali hledat byl nalezen první meteorit. Tým nakonec nasbíral asi 280 malých meteoritů, nyní zvaných Almahata Sitta s celkovou hmotností asi 5 kilogramů, první materiál získaný ze známého asteroidu. Černý fragment na obrázku je meteorit Almahata Sitta číslo 15, který výrazně kontrastuje se světleji zbarvenými kameny. Má v průměru asi 4 centimetry a je vidět tak, jak dopadl aby spočíval na povrchu pouště.

Redakční poznámka: Almahata Sitta v arabštině znamená "Stanice šest": železniční zastávka v Núbijské poušti, odkud svědci hlásili jasný bolid.

Štítky: Asteroid, Meteorit, Impakt, Almahata sitta


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »