Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketové vlny ničí falešné slunce

Uznání a copyright: George C. Privon (U. Virginia

Jak vznikly tyto raketové vlny a proč zničily falešné slunce? Při bližší prohlídce obrázku nahoře je vidět nejen stoupající raketu, ale i neobvyklé vlny ve vzduchu kolem ní a barevné falešné slunce zcela vpravo. Tato raketa s družicí SDO (Solar Dynamics Observatory) odstartovala před dvěma týdny z mysu Canaveral na Floridě v USA do mrazivé modré oblohy. Družice SDO má v příštích několika letech nepřetržitě pozorovat Slunce, zkoumat atmosféru Slunce ve vysokém rozlišení s vysokým časovým rozlišením. Ty vzduchové vlny, které jsou vidět jednu minutu po startu, byly nečekané, stejně tak jak nečekaně po jejich průchodu zmizelo falešné slunce. O těchto vlnách, kterých si povšimlo a zaznamenalo je několik pozorovatelů, bylo mnoho spekulací. Zde se můžete zapojit do stále probíhajících diskuzí APODu na serveru Asterisk. Nejpravděpodobnější hypotéza říká, že tyto vlny jsou důsledkem nadzvukového třesku při překonání zvukové bariéry raketou, přičemž se promíchala tenká vrstva ledových krystalků, které byly seřazeny tak, že umožňovaly vznik falešného slunce. K přetrvávajícím otázkám patří proč jiné starty raket nevytváří tak viditelné vzduchové vlny a proč se tyto vlny jeví výrazněji nad raketou. Pokud víte o snímcích nějakého jiného letadla nebo rakety, která by vytvářela podobné vzduchové vlny, napište o nich prosím do tohoto diskuzního vlákna, může to pomoci pro lepší porozumění tohoto jevu.

Štítky: Rocket launch, Air ripples, Sun dog


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »