Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plynové a sněhové výtrysky z komety Hartley 2

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UMD, EPOXI Mission

U komety Hartley 2 byly objeveny neobvyklé výtrysky. Kosmická sonda EPOXI při svém průletu kolem komety tento měsíc zobrazila tyto výtrysky do bezprecedentních podrobností. Na snímku nahoře vystřelují Sluncem ozařované výtrysky z dvoukilometrového rozpadajícího se ledovce, který obíhá Slunce mezi Zemí a Jupiterem. Kometa Hartley 2 se stala aktivní nedávno, jak se přiblížila ke Slunci a sluneční světlo ji zahřálo. Předběžné anylýzy snímků jako je tento ukazují, že hladké oblasti kolem středu jsou porézní a uniká z nich přímo do vesmíru zmrzlá vodní pára. Drsné oblasti ovšem nečekaně vystřelují výtrysky oxidu uhličitého, které z jádra vyvrhují načechrané sněhové koule, některé velké jako basketbalové míče. Mnoho z těch teček jsou zřejmě koule sněhu. Studium těchto neobvyklých výtrysků bude pokračovat a může přispět k poznání, jak se komety a asteroidy v ranném období Sluneční soustavy utvářely. Kometa Hartley 2 se pomalu odpařuje a během příštích 1000 let se může zcela rozpadnout.

Štítky: Carbon dioxide, Comet hartley 2, Snowballs


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »