Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plutův P4

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Hubblův kosmický dalekohled lidem umožnil v květnu 2005 pohled na druhý a třetí známý měsíc Pluta, na Nixe a Hydru. Snímky z Hubbla nyní ukázaly čtvrtý měsíc této ledové trpasličí planety. Měsíček má předběžné označení P4 a svůj oběh Pluta dokončí jednou za asi 31 dní. V současné době je P4 nejmenší a nejslabší známý měsíc Pluta, odhaduje se, že měří 13 až 34 kilometrů. Tento nově objevený objekt byl poprvé spatřen na snímcích z Hubbla z 28. června a později byl potvrzen 3. července a 18. července. Tyto dva panely jsou kompozity krátkých a dlouhých expozic, na kterých je i jasnější samotné Pluto spolu s největším měsícem Charonem. Na dlouhých expozicích je vidět i šum a artefakty snímků. Pozorování z Hubbla se uskutečnila při pátrání po slabých prstencích kolem tohoto vzdáleného světa při přípravách průletu sondy NASA New Horizons kolem Pluta v roce 2015.

Štítky: Měsíc, Pluto, Charon, Discovery, Hydra, Nix, P4


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »