Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivný východ slunce nad Argentinou

Uznání a copyright: Luis Argerich

Proč vycházející Slunce vypadalo tak podivně? Nikdo pořádně neví. Jisté je, že ten neobvyklý východ slunce nahoře byl zachycen minulý měsíc z Buenos Aires v Argentině. Voda v popředí je řeka Rio de La Plata, která se považuje za nejširší řeku na světě. I když je snímek nahoře ve skutečnosti kombinací normální a velice krátké expozice, aby se předešlo saturaci jasného Slunce, tak fotograf tu neobvyklou strukturu viděl na vlastní oči, což znamená, že tento jev nebyl způsoben ani odrazy nebo poruchami v kameře nebo objektivu. To, co vypadá jako ramena nějakého strašidla, může být ve skutečnosti nízká vrstva mraků, která je dostatečně silná na to, aby rozptylovala sluneční světlo a přitom Slunce neclonila. Zborcení patrné ve spodní části obrazu Slunce může ukazovat na Etruskou vázu neboli na přelud Fata Morgana vytvořený zvláštní odrazivou vrstvou vzduchu nad vodou. Neobvyklé atmosférické jevy jsou dosti často vidět a většina z nich se dá vystopovat k dobře známým jevům, ty další pro nedostatek dat zůstávají záhadou.

Štítky: Východ slunce, Argentina, Water vapor


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R2 (Swan)

Počasí bohužel nepřeje... Byli jsme trochu zvedaví na R2 swan tak sem ho zkoušel vylovit mezi mrakama ve slabé oblačnosti aspoň na 5 snímcich a trochu tam něco je

Další informace »