Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Saturnových prstenců

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute/J. Major

Robot, který lidstvo vyslalo na oběžnou dráhu Saturnu, zaznamenal další skvělý pohled. Tím robotem je pochopitelně kosmická sonda Cassini a mezi nové záběry patří jasný měsíc, tenké prstence, podivně rozpadlá mračna a zkroucené stíny. Nahoře je vidět největší Saturnův měsíc Titan, zcela bez útvarů, trvale zahalený do hustých mračen. Saturnovy prstence jsou vidět jako tenké čáry, protože jsou velmi tenké a jsou zachyceny z boku. Proto jsou podrobnosti v Saturnových prstencích nejlépe vidět v tmavých stínech prstenců, které protínají vrcholky mračen této obří planety. Jelikož částice prstenců obíhají ve stejné rovině jako Titan, tak se zdá jakoby měsíc v popředí napíchly. Mračna na horní polokouli Saturnu vykazují mnoho podrobnost včetně poklesů v dlouhých jasných pásech, které ukazují na poruchy ve výškových jet streamech. Nedávná přesná měření protahování Titanu na oběžné dráze Saturnu naznačují, že ve velké hloubce mohou existovat rozsáhlé oceány vody.

Štítky: Saturn, Prstence, Titan


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »