Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční vzplanutí na ostřejším Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory/AIA, NASA
Processing: NAFE by Miloslav Druckmuller (Brno University of Technology)

Sluneční aktivní oblast AR2192 byla největší skupinou slunečních skvrn zaznamenanou za posledních 24 let. Ještě předtím, než koncem října odrotovala ze strany přivrácené k Zemi, tak vytvořila celých šest energetických vzplanutí třídy X. Nejintenzivnější vzplanutí bylo zaznamenáno 24. října na tomto nádherném pohledu z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Obraz je barevnou kombinací snímků pořízených ve třech různých vlnových délkách extrémního ultrafialového světla; 193 angstromů modře, 171 angstromů bíle a 304 angstromů červeně. Emise z vysoce ionizovaných atomů železa a hélia stopuje smyčky magnetických siločar žhavé plazmy ve vnější sluneční chromosféře a koroně. Chladnější sluneční fotosféra níže se v extrémních ultrafialových délkách jeví tmavá. Tento výjmečně ostrý kompozitní obraz byl zpracován novým matematickým algoritmem NAFE, který se přizpůsobuje na šum a jasnost v obrazových datech extrémních ultrafialových snímků, aby spolehlivě zvýraznil malé podrobnosti.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, Image processing, Sdo, Ar2192, Nafe


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »