Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční vzplanutí na ostřejším Slunci

Uznání: Solar Dynamics Observatory/AIA, NASA
Processing: NAFE by Miloslav Druckmuller (Brno University of Technology)

Sluneční aktivní oblast AR2192 byla největší skupinou slunečních skvrn zaznamenanou za posledních 24 let. Ještě předtím, než koncem října odrotovala ze strany přivrácené k Zemi, tak vytvořila celých šest energetických vzplanutí třídy X. Nejintenzivnější vzplanutí bylo zaznamenáno 24. října na tomto nádherném pohledu z družicové observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Obraz je barevnou kombinací snímků pořízených ve třech různých vlnových délkách extrémního ultrafialového světla; 193 angstromů modře, 171 angstromů bíle a 304 angstromů červeně. Emise z vysoce ionizovaných atomů železa a hélia stopuje smyčky magnetických siločar žhavé plazmy ve vnější sluneční chromosféře a koroně. Chladnější sluneční fotosféra níže se v extrémních ultrafialových délkách jeví tmavá. Tento výjmečně ostrý kompozitní obraz byl zpracován novým matematickým algoritmem NAFE, který se přizpůsobuje na šum a jasnost v obrazových datech extrémních ultrafialových snímků, aby spolehlivě zvýraznil malé podrobnosti.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, Image processing, Sdo, Ar2192, Nafe


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »