Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Česká astrofotografie měsíce  >  2007  >  Květen  >  Okolí Gamma Cygni

Česká astrofotografie měsíce - Květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okolí Gamma Cygni

Uznání a copyright: David Kraft, 27let http://www.astronom.cz/deavi/

Popis: Podmínky: jasno, bezvětří, seeing 5/10, 2°C Ve středu Severního kříže, slavného asterismu v souhvězdí Labutě (Cygnus), se nachází. nadobr Gama Cygni. Tato jasná hvězda známá pod jménem Sadr se též nachází ve středu tohoto nádherného pole hvězd s komplexem hvězd, prachových mračen a zářící mlhovinou v rovině naší Mléčné dráhy. Tato emisní mlhovina v Labuti je vzdálená asi 2000 světelných let. Spolu se Sluncem leží v naší galaxii ve spirálním rameni Oriona. Toto je druhý pokud o vyfotografování této fotogenické oblasti v Labuťi, od spodního snímku foceného před půl rokem je vidět značný posun v kvalitě snímku a zpracováním. De facto se změnilo úplně všechno, ale největší vliv na kvalitě snímků má obloha, která je v dané lokalitě na louce u Čbánu (Úněšov) vcelku dobrá, a nedá se srovnat s oblohou 8 km od Přeštic, kde jsem původně fotografoval. V dalším posunu vidím i pořízení nového dalekohledu Zenithstar 110 APO.

Technické údaje a postup:

Místo pořízení: Čbán

Datum pořízení: 19.5.2007 - 02:00 hod.

Optika: Montáž: EQ-6 Skyscan, Optika: WO ZenithStar 110 TMB Triplet APO F/stop: f/7 Filtr: Baader UV/IR filtr + Astronomic CLS filtr, Pointace: SW ED 80 + TVGuider Fotoaparát: Canon EOS 300D, modif. ATC-CL1

Zpracování: Surové snímky v RAW prevedeny do dng. a od kazdeho snimku byl odecten DARK a aplikovan Flat field, poté snímky zprumerovane v Registar. Vysledny snimek upraven v Photoshopu.

Postup: Délka expozic: 4x10 minut 800 ASA

Štítky: ČAM
Přejít na kompletní výsledky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »