Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astronomický tábor: Vyfoť si svoji mlhovinu

Astronomický tábor: Vyfoť si svoji mlhovinu

Přihlašte své ratolesti na letní expediční tábor v 31. 7. - 11. 8. 2016!

Místo konání akce: Hvězdárna Karlovy Vary
Typ akce: Astronomický tábor
Termín konání akce: 31.07.2016 od 16:00 – 11.08.2016 do 17:00

Expediční tábor je zaměřen na odbornější astronomickou práci. Začátečníci se mohou seznamovat s prací astronomického odborníka, především astrofotografa, ale také se seznámí s výsledky sledování meteorického roje Perseid, který tentokrát kromě televizních kamer budeme sledovat pomocí radaru, zařízení monitorujícího stav zemské ionosféry (SID monitor). Ze získaných dat mohou astronomové vyčíst mnoho zajímavého a i účastníci se s těmito výsledky budou moci seznamovat, případně si s námi jednoduchý detektor vyrobit a provozovat jej po skončení expedičního tábora třeba doma.

Základní organizační informace o akci

Expediční astronomický tábor není klasickým letním táborem, ani jej nechce suplovat. Jde o akci, která je zaměřena na denní i noční pozorování oblohy a účastníky seznamuje se zpracováním napozorovaných dat. Expedice má svá věková omezení účastníků z důvodu odborného zaměření akce. Nejmladší účastník by měl mít vychozenou alespoň 4. třídu ZŠ. Nejstarší účastníci mohou být i starší 18ti let. Maximální kapacita je 10 dětí. Ubytování a stravování je zajištěno v budově hvězdárny. Příspěvek na expediční tábor za osobu činí 4000,- Kč, sourozenci a členové astronomického klubu hvězdárny mohou uplatnit slevu.

Další informace na webu karlovarské hvězdárny.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Astronomický tábor


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »