Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Chomutov Pozvánka - 60 let dobývání vesmíru

Chomutov Pozvánka - 60 let dobývání vesmíru

60. výročí zahájení dobývání vesmíru. Při této příležitosti chceme veřejnost pozvat na přednášku spojenou s prezentací, doplněnou krátkými filmovými ukázkami.

Místo konání akce: Muzeum Chomutov - sál Jiřího Popela z Lobkovic.
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 05.10.2017 od 17:00 do 19:00

Před 60 lety vzlétl do vesmíru Sputnik 1. Bylo to první odvážné vykročení na dlouhé cestě lidstva, jež nás vede stále dál a dál od naší rodné Země. Z klasických vědních oborů se nevídanou rychlostí začaly vyvíjet nové vědecké obory, na nichž už nesmazatelně ulpěl hvězdný prach. Nové technologie a vědní obory nesmírně zvýšily zájem o vědu a techniku. Kosmonautika se stala obrovským povzbuzujícím stimulátorem rychlého technického rozvoje a vzájemné mezinárodní spolupráce.


Rádi bychom Vás tímto pozvali na přednášku - 60 let dobývání vesmíru, která proběhne v Chomutovském muzeu ve čtvrtek 5. října od 17:00 do 19:00 hod v sále Jiřího Popela z Lobkovic (vlevo od Hvězdářské věže). Podrobné informace najdete na http://www.astro21.cz

Jaroslav Landa DiS
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Sputnik


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Asteroid 7 Iris

Oblast oblohy s asteroidem 7 Iris focený z města přes světelné znečištění

Další informace »