Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Hvězdy v jádře naší Galaxie a na konferenci MODEST 17 v Praze

Hvězdy v jádře naší Galaxie a na konferenci MODEST 17 v Praze

Dovolujeme si Vás pozvat na veřejně přístupnou, populárně naučnou přednášku, která se koná v rámci celosvětové konference MODEST 17: Modelling and Observing DEnse STellar systems (https://modest17.cuni.cz) pořádané pracovníky Astronomického ústavu Univerzity Karlovy. Přednášku zabývající se pozoruhodnými hvězdami pozorovanými v jádře naší Galaxie - Mléčné dráhy s názvem Extreme Stars at the Center of the Galaxy prosloví v anglickém jazyce s volným překladem do jazyka českého Mark Morris z Kalifornské univerzity v Los Angeles ve Spojených státech amerických. Na přednášku není nutné žádné předchozí přihlášení a vstup je samozřejmě zdarma.

Místo konání akce: Modrá posluchárna, Rektorát Univerzity Karlovy, Celetná 20, 110 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 21.09.2017 od 19:30 do 21:00

Abstrakt přednášky v anglickém jazyce:

The Stellar Zoo at the center of our Milky Way Galaxy would be quite unfamiliar to a terrestrial visitor. Not only do the types of stars differ in many ways from what we can see in our serene nighttime sky from Earth, but the stars at the galactic center are also not behaving like the stars around us. They are densely packed in and are speeding around the central black hole at enormous speeds, sometimes colliding catastrophically with each other. Even the formation process of stars at the center tends to occur in spectacular cataclysmic events. This lecture will reveal how the world's largest telescopes and their powerful infrared instruments are being used to follow the lives of stars in this unique region. The story will include the short, but exciting lifetimes of the most massive stars, and what happens to their remnants after those stars explode as supernovae. Red giant stars are also an interesting part of the story, as they are big targets for stellar impacts, so their lives can be cut short by collisions. This lecture will also describe the remarkable things that can happen to binary star systems, as well as the fireworks that ensue when a star or a planet happens to meet the Galaxy's central black hole.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: MODEST 17, Přednáška , Astronomický ústav UK, Konference


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 21P/Giacobini-Zinner

Snímek komety 21P/Giacobini-Zinner Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa o efemeridové jasnosti 9.6 magnitudy se nacházela v souhvězdí Cefea. Po obloze se pohybovala rychlostí 2.03 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 0.688 au od Země a 1.250 au od Slunce.

Další informace »