Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Hvězdy v jádře naší Galaxie a na konferenci MODEST 17 v Praze

Hvězdy v jádře naší Galaxie a na konferenci MODEST 17 v Praze

Dovolujeme si Vás pozvat na veřejně přístupnou, populárně naučnou přednášku, která se koná v rámci celosvětové konference MODEST 17: Modelling and Observing DEnse STellar systems (https://modest17.cuni.cz) pořádané pracovníky Astronomického ústavu Univerzity Karlovy. Přednášku zabývající se pozoruhodnými hvězdami pozorovanými v jádře naší Galaxie - Mléčné dráhy s názvem Extreme Stars at the Center of the Galaxy prosloví v anglickém jazyce s volným překladem do jazyka českého Mark Morris z Kalifornské univerzity v Los Angeles ve Spojených státech amerických. Na přednášku není nutné žádné předchozí přihlášení a vstup je samozřejmě zdarma.

Místo konání akce: Modrá posluchárna, Rektorát Univerzity Karlovy, Celetná 20, 110 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 21.09.2017 od 19:30 do 21:00

Abstrakt přednášky v anglickém jazyce:

The Stellar Zoo at the center of our Milky Way Galaxy would be quite unfamiliar to a terrestrial visitor. Not only do the types of stars differ in many ways from what we can see in our serene nighttime sky from Earth, but the stars at the galactic center are also not behaving like the stars around us. They are densely packed in and are speeding around the central black hole at enormous speeds, sometimes colliding catastrophically with each other. Even the formation process of stars at the center tends to occur in spectacular cataclysmic events. This lecture will reveal how the world's largest telescopes and their powerful infrared instruments are being used to follow the lives of stars in this unique region. The story will include the short, but exciting lifetimes of the most massive stars, and what happens to their remnants after those stars explode as supernovae. Red giant stars are also an interesting part of the story, as they are big targets for stellar impacts, so their lives can be cut short by collisions. This lecture will also describe the remarkable things that can happen to binary star systems, as well as the fireworks that ensue when a star or a planet happens to meet the Galaxy's central black hole.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: MODEST 17, Přednáška , Astronomický ústav UK, Konference


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »