Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Noc vědců v Beskydech

Noc vědců v Beskydech

Zveme Vás již na šestý ročník Noci vědců na Gruni. Opět jsou připraveny zajímavé přednášky, připravena je také projekce filmu z cyklu Tiché hrozby spojená s diskuzí. Přes den budeme pozorovat Slunce dalekohledem, v noci je poté přichystáno pozorování noční oblohy dalekohledy. Kapacita sálu je dostatečná, vstup je ZDARMA!

Místo konání akce: Stare Hamry, Staré Hamry, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 07.10.2017 od 15:00 do 23:00


Program:
Od 15 hodin pozorování Slunce dalekohledem

15:40 - 16:15 Dovolená s dalekohledem, Jaromír Ciesla
16:20 - 16:50 Povídání o jeřabinách, Petr Šimeček
17:20 - 18:20 Konec světa na 20 způsobů, Ivo Míček
18:30 - 19:30 Blízký vesmír, projekce filmu s diskuzí, Michal Švanda

od 20 hodin pozorování noční oblohy


Od soumraku možnost komentované prohlídky oblohy včetně pozorování dalekohledy. V případě zatažené oblohy bude pokračovat „filmový večer“ s astronomickou tématikou.

Možnosti ubytování: Chata Švarná Hanka - www.svarna-hanka.cz
Hotel Charbulák www.charbulak-beskydy.cz
Dům sv. Josefa – www.dsvj.cz

Kontakt na organizátory:
Jan Kondziolka, tel.: +420 777 814 074, kondziolkajan@seznam.cz
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Noc vědců 2017


46. vesmírný týden 2017

46. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 13. 11. do 19. 11. 2017. Měsíc bude v novu. Ráno nastane těsná konjunkce Venuše s Jupiterem. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran a nad ránem je vidět nad jihovýchodem také Mars. Maximum aktivity meteorického roje Leonid připadá na 17. listopad. V neděli vypuštěná nákladní loď Cygnus se má v týdnu spojit s ISS. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pozoruhodná planetární mlhovina v Lištičce.

Tato mlhovina (Činka) je kromě svého krásného vzhledu originální také svým tvarem. Podle některých studií by centrální hvězda (jinak namodralý trpaslík, který je pozorovatelný na snímku) mohla být součástí dvojhvězdy. Na noční obloze je absolutně nejfotografovanější planetární mlhovinou, jež zabírá zhruba 15 úhlových minut a má průměr 2.5 ly!

Další informace »