Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Lovy skvostů temné oblohy

Přednáška: Lovy skvostů temné oblohy

Envicentrum Cerhenice zve širokou veřejnost na poutavou přednášku fotografa, cestovatele a astronoma Petra Horálka...

Místo konání akce: Míru 22, Cerhenice, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 30.05.2017 od 18:00 do 20:00

Petr Horálek
Fotograf, cestovatel a popularizátor astronomie

Lovy skvostů temné oblohy
Jsme zvyklí z učebnic, že v noci vidíme hvězdy, a mnohým toto stačí. Hvězdná obloha ovšem nabízí mnohem, mnohem více. Není to jen Mléčná dráha, kterou si mnozí dnes již ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. Dokonce existují i některé úkazy, které nejsou dodneška spolehlivě vysvětleny, neboť se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou. A s čím dál více narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A neposledně, tedy možná hlavně – opravdu tmavá obloha nabízí ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu. Co je to fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat na Kanárské ostrovy, do Chile nebo do Tichomoří? I to se na přednášce prokládané autentickými fotografiemi autora dozvíte.

Přednáška se koná v Envicentru Cerhenice. Součástí bude také autogramiáda lektorovy knihy "Dobytí jižního hvězdnatého ráje".

Přednáška Lovy skvostů temné oblohy 30. května 2017 v městě Cerhenice. Autor: EC Cerhenice.
Přednáška Lovy skvostů temné oblohy 30. května 2017 v městě Cerhenice.
Autor: EC Cerhenice.

Video: Upoutávka na knihu Dobytí jižního hvězdnatého ráje




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Petr Horálek, Světelné znečištění, Dobytí jižního hvězdnatého ráje


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »