Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Metan na Marsu, život nebo chemie?

Přednáška: Metan na Marsu, život nebo chemie?

Nenechte si ujít pravidelnou schůzi Kosmologické sekce ČAS.

Místo konání akce: Kosmologická sekce, Matematický ústav Akademie věd, Žitná 25, Praha 1
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 10.04.2017 od 17:30 do 19:00

prof. RNDr. Svatopluk Civiš, CSc.
Kosmologická sekce ČAS

Metan na Marsu, život nebo chemie?
Photocatalytická redukce oxidu uhličitého pomocí montmorillonitu a TiO2 jako katalyzátorů může vysvětlit tvorbu redukčních plynů v neutrálních planetárních atmosférách. Ozařováním oxidu uhličitého UV zářením (365 nm) za přítomnosti HCl lze připravit metan. Pomocí této fotokatalytické reakce lze přibližně simulovat atmosférické procesy na povrchu Marsu. Následně vzniklé produkty CO + CH4 a atmosférický N2 (společně za přítomnosti katalyzátoru) byly vystaveny účinkům vysoce energetickým rázovým vlnám generovanými terawatovými pulzy pražského laserového systému PALS. Ve vzniklé směsi byly nalezeny RNA kanonické nukleové kyseliny společně s jednoduchými aminokyselinami. Tento proces poukazuje na možnost vzniku jednoduchých biomolekul z atmosfér obsahující neutrální CO2 a taktéž na původ CH4 na Marsu.

Schůze Kosmologické sekce ČAS 10. dubna 2017. Autor: KS ČAS.
Schůze Kosmologické sekce ČAS 10. dubna 2017.
Autor: KS ČAS.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »