Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Mimozemský život – Najdeme dříve my mimozemšťany, nebo oni nás?

Přednáška: Mimozemský život – Najdeme dříve my mimozemšťany, nebo oni nás?

V rámci letošního Týdne vědy a techniky, který proběhne mezi 6. a 12. listopadem 2017, si budete moci poslechnout i tuto přednášku.

Místo konání akce: Pivovarská 28, Louny, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 07.11.2017 od 17:00 do 18:30

Ještě před deseti lety jsme o planetách obíhající cizí hvězdy nevěděli téměř nic. Dnes známe přes 2000 potvrzených exoplanet, mezi nimi i několik Zemi velice podobných, a dalších 3000 kandidátů čeká na ověření. Čemu vděčíme za takový příval poznatků, jak se cizí planetární soustavy hledají a co jsme se při tom dozvěděli? Může být na cizích planetách život a dozvíme se o něm něco? O tom všem a také o tom, jaké místo ve vesmíru má pozemský život, bude tato přednáška.

přednáší Mgr. Michal Bursa, Ph.D.
Astronomický ústav AV ČR

Mgr. Michal Bursa, Ph.D. (*1977) vystudoval teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. V Astronomickém ústavu AV ČR se zabývá vlivem gravitace na proměnnost záření kompaktních objektů a studuje postupy, které umožňují měřit rotaci kosmických černých děr.



« zpět na kalendář akcí

Štítky: Mimozemské civilizace, Týden vědy a techniky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »