Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Za přírodou a geologickou minulostí Colorada, Utahu a Arizony

Přednáška: Za přírodou a geologickou minulostí Colorada, Utahu a Arizony

Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá ve středu 26. dubna 2017 v 19:00 hodin pravidelnou přednášku pro veřejnost.

Místo konání akce: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 26.04.2017 od 19:00

Za přírodou a geologickou minulostí Colorada, Utahu a Arizony

Coloradská náhorní plošina (Colorado Plateau) na jihozápadě Spojených států amerických se rozkládá na území 4 amerických států: Colorada, Utahu, Arizony a Nového Mexika. Z geomorfologického hlediska patří k jednomu z nejzajímavějších míst nejen severoamerického kontinentu, ale i světa. Výjimečnost území dokládá také to, že se zde nachází největší počet národních parků USA.

Coloradská plošina se všemi svými krásami a lokalitami je velmi dobrou učebnicí geomorfologie a geologie. Díky neopakovatelné přírodě je také místem pro nevšední cestovatelské i studijní zážitky. 

Osobní pohledy z cest a návštěv geologicky i přírodovědně zajímavých lokalit jakými jsou Národní park Zion, Bryce Canyon, Capitol Reef, Arches či Grand Canyon a řada i těch méně známých, budou doplněny bohatým obrazovým materiálem. Vybrané lokality si také stručně představíme z hlediska geologie, jejich geologického vývoje, geomorfologie i aktuálních geologických procesů.

Přednáška s besedou je určena široké veřejnosti se zájmem o přírodu, cestování a geologii.

Přednáší Libor Lenža, ředitel a odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p.o.

Vstupné: dospělí 40,- Kč, mládež 30,- Kč

Za přírodou a geologickou minulostí Colorada, Utahu a Arizony Autor: Libor Lenža
Za přírodou a geologickou minulostí Colorada, Utahu a Arizony
Autor: Libor Lenža




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Geologie, Colorado


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »