Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Představení: Magická fyzika – Vánoční speciál

Představení: Magická fyzika – Vánoční speciál

Nenechte si ujít sérii jednoduchých a zároveň působivých fyzikálních pokusů pod taktovkou týmu pracovníků pražského Matfyzu.

Místo konání akce: Městská knihovna v Praze, Mariánské náměstí 1, Praha
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 21.12.2016 od 18:00

Pod názvem „Magická fyzika“ se skrývá hodinová série jednoduchých a zároveň působivých pokusů, které připravil tým pracovníků Matfyzu. Pásmo je určeno každému, kdo rád pozoruje a kdo se rád diví. Připravené experimenty totiž upozorňují na nevšední projevy fyzikálních zákonů. Na tajemství maskovaná banalitou všedního dne.

Průměrná doba věnovaná jednomu experimentu je 3 minuty a tak je opravdu na co se dívat. Nic nevysvětlujeme, žádné předběžné znalosti nevyžadujeme, PowerPoint nepoužíváme. Nechte se překvapit, co se skrývá za slovy „vodní telefon“, „válka kapalin“, „Zeemanův katastrofický stroj“, „keltská lžíce“, „přetlačování bublin“. A jak to souvisí s královnou všech fyzikálních veličin, s entropií?

Jednoduchost demonstrací, jejich překvapivé výsledky, tajemství reprodukovatelnosti, pomíjivá krása, to vše nás může pobídnout k vlastním úvahám a třeba i ke snaze experimentovat doma v kuchyni.

Divit se samozřejmým věcem (proč je vlastně mýdlová bublina kulatá?), klást Přírodě otázky (jak závisí tlak v gumovém balónku na poloměru), dešifrovat její odpovědi, pochybovat o nich, znovu se ptát. V tom je mistrovství velkých fyziků. Přijďte si to zkusit.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »