Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  PRVNÍ INTERKOSMONAUT - 40. výročí letu prvního československého kosmonauta

PRVNÍ INTERKOSMONAUT - 40. výročí letu prvního československého kosmonauta

Ve čtvrtek 2. března 1978 vzlétl do vesmíru v kabině sovětské kosmické lodě Sojuz 28 první československý kosmonaut Vladimír Remek. Byl prvním nesovětským a neamerickým kosmonautem. Československo se ten den stalo třetím státem světa, který měl ve vesmíru svého občana. Jak výběr a výcvik prvního Evropského kosmonauta probíhal? A jak dopadl jeho osmidenní let na sovětskou orbitální stanici Saljut-6? Tyto a mnohé další otázky ve své přednášce v Planetáriu Praha zodpoví Milan Halousek.

Místo konání akce: Planetárium hl. m. Prahy, Královská obora 233, Praha 7, ČR
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 20.03.2018 od 18:00 do 20:00

Milan Halousek je pracovníkem České kosmické kanceláře, kde vede Centrum studentských aktivit. Je také předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti, zakládajícím členem českého Kosmo Klubu, členem Astronomické společnosti Pardubice a předsedou vzdělávacího spolku Kosmos-news. Kosmonautice a její popularizaci se věnuje od roku 1980. Uspořádal již více než 1000 přednášek a besed o kosmonautice pro děti, studenty a veřejnost.

V rámci tohoto 40. výročí letu Vladimíra Remka do kosmu bude ve foyer Planetária vystavena sbírka vzácných filatelistických a autogramových materiálů.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna a planetárium Praha, Kosmonautika, Milan Halousek, Vladimír Remek


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC u Dalešic

Parádní NLC tohoto roku.

Další informace »