Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Rocky Kolb: Mysteries of the Dark Universe

Rocky Kolb: Mysteries of the Dark Universe

Veřejná přednáška Prof. Rockyho Kolba "Mysteries of the Dark Universe" ve čtvrtek 7. 9. 2017 v 18:00 v posluchárně M1 na MFF UK na Karlově.

Místo konání akce: Ke Karlovu 3, Nové Město, Praha, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 07.09.2017 od 18:00 do 20:00

Název a krátká anotace veřejné přednášky:

Mysteries of the Dark Universe

Ninety-five percent of the universe is missing!  We can only identify the composition of five percent of the total mass and energy in the universe.  Twenty-five percent of the cosmic mass-energy is in a mysterious substance called dark matter, which holds together galaxies and other cosmic structures, while seventy percent is in an even more mysterious form called dark energy, which seems to act as a repulsive gravitational force driving the expansion of the universe.  Unlocking the mysteries of dark matter and dark energy will illuminate the nature of space and time and connect the quantum with the cosmos.

Prof. Rocky Kolb je nositelem mnoha vědeckých ocenění a toho času děkanem fakulty fyzikálních studií na Univerzitě v Chicagu.

 
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Vesmír


4. vesmírný týden 2018

4. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 22. 1. do 28. 1. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nízko Neptun a poblíž jihu Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme zimní kulovou hvězdokupu a asterismus ze souhvězdí Žirafy. Zažili jsme starty menších raket z Číny a Japonska a také úspěšný start rakety Atlas V. Čeká nás start evropské rakety Ariane 5 a čínské CZ-2C. Před 50 lety letěla raketa Saturn IB s nepilotovanou lodí Apollo 5. Po nehodě Apolla 1 šlo o první a hned plně úspěšný test nové lodi. Před 100 lety se narodil významný pozorovatel planetek a objevitel komet Antonín Mrkos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Scintilace hvězdy Sírius

Další informace »