Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  úplné zatmění Měsíce

Úplné zatmění Měsíce

Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín vás zve na pozorování úplného zatmění Měsíce.   

Místo konání akce: Raisova 310, Jičín, Česko
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 27.07.2018 od 20:30

Úplné zatmění Měsíce Autor: Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín - Úplné zatmění Měsíce
Úplné zatmění Měsíce
Autor: Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín - Úplné zatmění Měsíce

Na terase hvězdárny budou k dispozici dalekohledy a k pozorování detailů na Měsíci.

Můžete si afokálně vyfotit Měsíc v několika zvětšeních vašimi fotoaparáty.

I když očekáváme že mediální reklama bude velká, nemusíte chodit dříve nežli Měsíc vůbec vyjde abyste se dostali k dalekohledu. K dispozici bude minimálně 8 dalekohledů s různým zvětšením. Nehledě na to že zatmění bude pozorovatelné i bez dalekohledů. 

Jako bonus se budete moci podívat dalekohledem, který byl vyroben v minulém století v jedné zaprášené dílně jednoho samouka, který si vyrobil zrcadlový dalekohled doma "na koleně" a nyní ho na hvězdárně čistíme a restaurujeme. 

A druhou raritou je dalekohled Zeiss 80mm/1460mm, který se svou původní montáží tvoří kus historie jičínské hvězdárny.

Celá akce bude zdarma. 
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Jičín, Centrum přírodních věd Hvězdárna Jičín


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »