Úvodní strana  >  Novinky  >  Start družice MSG-4

Start družice MSG-4

Krátce před půlnocí z 15. na 16. července se uskuteční start meteorologické geostacionární družice MSG-4 (Meteosat Second Generation, Meteosat druhé generace). Družice bude startovat z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guianě pomocí nosiče Ariane-5, "spolupasažérem" MSG při startu bude telekomnikační družice Star One C4. Podrobné informace k průběhu startu MSG-4 lze nalézt na stránkách EUMETSATu nebo v dokumentu PDF. Přímý přenos samotného startu lze sledovat na stránkách ArianeSpace TV.

MSG-4 je poslední družicí programu Meteosat druhé generace organizace EUMETSAT. Druhou generaci družic Meteosat již za několik let nahradí chystané družice Meteosat třetí generace (MTG), start první z družic MTG, MTG-I1 je v současnosti plánován na na polovinu roku 2019. Česká republika byla spolupracujícím členem organizace EUMETSAT od roku 2005, plným členem je pak od roku 2010.

O autorovi

Martin Setvák

Martin Setvák

Pracovník ČHMÚ. Od roku 1990 je vedoucím družicového oddělení ČHMÚ. V rámci oddělení se zabývá prakticky vším, co nějak souvisí s meteorologickými družicemi: příjmem dat, jejich zpracováním a interpretací, distribucí produktů ČHMÚ a jejich archivací. Intenzivněji se věnuje zejména interpretaci družicových snímků a jejich odbornému využití - především problematice družicových pozorování konvektivních bouří. Více na osobních stránkách autora.

Štítky: Družice , MSG-4


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »