Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

EAR u asteroidu Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Dne 23.prosince 1998 prolétla sonda NEAR - Near Earth Asteroid Rendezvous kolem asteroidu 433 Eros. Robotická sonda měla zabrzdit a obíhat Eros, ale neočekávané zastavení hlavního motoru tento plán znemožnilo. Nyní se sonda NEAR zase blíží k asteroidu a udělá další pokus o navedení na oběžnou dráhu Erosu 14.února ... ano to je den sv.Valentýna! Úspěšné navedení by učinilo NEAR vůbec první sondou na oběžné dráze planetky. Tato sekvence snímků byla pořízena sondou NEAR při přibližovaní k Erosu v roce 1998. Rotace asteroidu je patrná z následných snímků. Během letu sluneční soustavou NEAR pátrala po gama záblescích jako součást meziplanetární sítě "Interplanetary Network".

Štítky: Kosmická loď, Asteroid, Blízko, Eros


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »