Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jihozápadní Merkur

Uznání: Mariner 10, NASA

Planeta Merkur se podobá Měsíci. Starý povrch Merkura je silně poset krátery jako u mnoha dalších měsíců. Merkur je větší než většina měsíců, ale menší než jupiterův měsíc Ganymed a saturnův měsíc Titan. Merkur je mnohem hustší a hmotnější než kterýkoliv jiný měsíc, protože se skládá převážně ze železa. Ve skutečnosti Země je jediná planeta, která je hustší. Návštěvník na povrchu Merkura by uviděl podivné věci. Protože se Merkur otočí přesně třikrát každé dva oběhy kolem Slunce a protože oběžná dráha Merkuraje výrazně eliptická, návštěvník na Merkuru by mohl vidět východ Slunce, zastávku na obloze, pohyb zpět k vycházejícímu horizontu, zase zastávku a pak rychlý západ za opačným horizontem. Blízkost Merkura ke Slunci způsobuje, že je ze Země viditelný pouze krátkou dobu po západu nebo před východem Slunce.

Štítky: Merkur, Krátery


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »