Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Julius Caesar a přestupné dny

Uznání a copyright: Rune Rysstad

Dnes je velmi zvláštní přestupný den. V roce 46 před Kristem Julius Caesar, zobrazený nahoře na vlastní vyražené minci, vytvořil kalendářní systém, který přidal každé čtyři roky jeden přestupný den. Cézar udělal tuto změnu na radu alexandrijského astronoma Sosigena, protože zemský rok je o něco delší než 365 dnů. Jinými slovy, doba oběhu Země kolem Slunce je o něco delší, než doba kterou trvá otočení se Země 365 krát (my nyní víme, že doba oběhu trvá 365.24219 rotací). Takže jestliže má kalendářní rok 365 dní, tak se bude posunovat od skutečného roku o jeden den každé čtyři roky. Nakonec třeba červenec, anglicky July (posmrtně pojmenovaný po samotném Juliu Caesarovi) by se tak mohl objevit v době kdy je na severní polokouli zima. Přidáním přestupných roků s dny navíc se kalendářní rok posouval mnohem méně. Tento Juliánský kalendář se používal až do roku 1582, kdy papež Řehoř (Gregory) XIII přidal změnu, že se přestupné dny neobjeví v letech končících dvěma nulami "00" vyjma těch dělitelných číslem 400 a tak systém ještě více doladil. Tento gregoriánský kalendář používáme dodnes. A tak i když letošní rok 2000 končí "00", tak zůstává přestupným rokem a dnešek je přidán jako přestupný den.

Štítky: Julius Caesar, Přestupné dny


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »